• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
30 Eylül 2021 Perşembe 08:52 | Son Güncelleme:

Biletler 4 Ekim'de satışta! Filmekimi için geri sayım

Biletler 4 Ekim'de satışta! Filmekimi için geri sayım

Sanatseverlerin merakla beklediği Filmekimi, 8 Ekim'de başlıyor. Ödüllü birçok filmin Türkiye prömiyerinin yapılacağı etkinlikte, Cannes'da Büyük Ödül alan ‘6 Numaralı Kompartıman' ve Altın Palmiye ödüllü ‘Titane' kaçırılmaması gereken filmlerden.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 20. kez düzenlenen Filmekimi, uluslararası festivallerde gösterilmiş, ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla 8-17 Ekim tarihlerinde İstanbul'da, 15-19 Ekim'de Ankara'da, 22-26 Ekim'de İzmir'de sinemaseverlerle buluşacak.

SALONLARI ÖZLEDİK

Pandemi nedeniyle bir süredir çevrimiçi gerçekleşen etkinlik, büyük ekranda film izlemeyi özleyen izleyicinin hasretini dindirecek.

Filmekimi programında, başta Cannes olmak üzere saygın festivallerde dünya prömiyerini yaparak en iyi film ödülünü kazanan filmler dikkat çekiyor.

EPİK BİLİMKURGU

40. İstanbul Film Festivali'nde Uluslararası Yarışma'da Altın Lale'yi kazanan 'Madalena' (Madiano Marcheti), Cannes'da ana yarışmada Altın Palmiye'yi kazanan 'Titane' (Julia Ducournau), Venedik'te Altın Aslan kazanan 'Kürtaj' (Audrey Diwan), Cannes'da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera'yı kazanan 'Murina' (Antoneta Alamat Kusijanović), Epik bilimkurgu 'Dune: Çöl Gezegeni' (Denis Villeneuve), izleyicinin merakla beklediği filmlerden.

GRİBİN SANRILI GİRDABI

Kirill Serebrennikov'un 'Petrov Grip Oldu' isimli filmi, Rusya'yı saran bir grip salgınını konu alıyor. Cannes'da En İyi Görüntü Ödülü kazanan film, çarpıcı görüntüleriyle dikkat çekiyor. Filme adını veren çizgi romancı Petrov, yüksek ateşten havale geçirirken çocukluk anıları yüzeye çıkıyor ve salgın kurbanı ailesiyle birlikte geçmişin günümüzle, şiddetin şefkatle iç içe geçtiği, sanrıların gerçekleştiği bir girdaba kapılıyor.

SİNEMA İÇİN AŞK MEKTUBU

Zhang Yimou'nun "sinemaya yazdığım aşk mektubu" dediği 'Bir Saniye', Çin Kültür Devrimi sırasında çalışma kampından kaçan bir adamı konu alıyor. İsimsiz kahraman, örnek öğrenci olarak filme çekilen kızını bir saniye bile olsa perdede görmek uğruna ülkeyi boydan boya geçmeyi göze alıyor.

TERS KÖŞE BİR YOL HİKAYESİ

Cannes'da Büyük Ödül ve Kudüs'te En İyi Uluslararası Film seçilen '6 Numaralı Kompartıman' yol filmine gizlenmiş bir aşk hikâyesi. Juho Kuosmanen filmi hakkında "Yol filmleri genelde özgürlük hakkındadır. Otomobille istediği yere gidebilir insan... Tren yolculuğu ise yazgı gibidir. Sana sunulanı alırsın" diyor.

  • filmekimi
  • sanatsever
  • istanbul kültür sanat vakfı
  • bilimkurgu filmler
  • sinema
  • kültür
  • sanat
<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi