• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
22 Nisan 2021 Perşembe 18:32 | Son Güncelleme:

Beçin Antik Kenti'nde bulunan 600 yıllık cami ibadete açılıyor

Beçin Antik Kenti'nde bulunan 600 yıllık cami ibadete açılıyor

UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Beçin Antik Kenti'nde bulunan altı asırlık Yelli Camii'nin restorasyonu tamamlandı. Tarihi caminin bu yıl içinde yeniden ibadete açılması planlanıyor.

Muğla'nın Milas İlçesi'ndeki Yelli Camii'nden yaz aylarında yeniden ezan sesi yükselecek. 15'inci yüzyılda inşa edilen caminin zaman içinde duvarları yıkılmaya yüz tuttu. Bir dönem Menteşoğulları Beyliği'ne de başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'ndeki tarihi camide, restorasyon büyük ölçüde tamamlandı. Restorasyon sırasında cami çevresinde bütünlüğü bozulmamış 20 mezar bulundu.

ÖZEL TEKNİKLER KULLANILDI

Kubbe ve iç duvarlarda akustiği sağlamak ve yapı yükünü hafifletmek için yerleştirildiği düşünülen boş küplere ulaşıldı. Beçin Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pekdaş, "Bunlar küp, genellikle harem mekanının kubbe geçişlerine bu şekilde yerleştiriliyorlar ve hem ses akustiğini hem de burada ağırlığı hafifletmek için bu şekilde kullanılıyor" dedi. Yelli Camii'nin restorasyonunda, inşasında kullanılan taş ocağından çıkarılan orijinal taşlardan yararlanılıyor. Restorasyon sırasında özel teknikler kullanıldı.

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır