• $ 5,9347
  • € 6,5855
  • 295.258
  • 123556
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Anadolu'nun ilk Türk Camisi 929 yıldır ibadete açık

Tokat’ta, 1071 Malazgirt Zaferin'den sonra Danişmend Gazi tarafından yaptırılan Anadolu'nun ilk Türk Camilerinden olan Garipler Cami 929 yıldır ibadete açık.

Tarihin birçok dönemine ev sahipliği yapan Tokat’ta, Anadolu'nun ilk Türk Camilerinden Garipler Cami kitabesinde, Melik Danişmend Gazi tarafından XI. yüzyılın son çeyreğinde (1080-1090) inşa ettirildiği bilgisi yer alıyor. Semerkant Mahallesinde bulunan Garipler Camii, minaresinde yer alan yeşil sırlı tuğlalardan dolayı halk arasında Yeşil Minareli Camii olarak biliniyor. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra bütün Anadolu'daki en eski cami olma özelliği bulunan Garipler cami, Buhara yakınlarında 1040 Karahanlılar tarafından yapılan Degaron Cami ile aynı plan tipine sahip. 14. yüzyılda yapılan mihrapta bir kitabe bulunan cami dört sütun, koridorlar, dikdörtgen mazgallı pencereler caminin belirgin özelliklerinden. Tarihi kaynaklarda Anadolu’nun İslamlaşmasında Garipler Camiinin payının olduğu yer almaktadır.

2008 YILINDA RESTORE EDİLDİ
Vakıflar Tokat Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Garipler Caminin birkaç defa restorasyondan geçirildiğini söyledi. En son 2008 yılında restore edilen caminin asırlardır açık olduğunu ve ibadete devam edilmekte olduğunu belirten Kılınç, “Camide gördüğünüz sütunlar ilk yapıldığı zamandan kalma sütunlar. Plan olarak Degaron Cami ile aynı camidir. Dönem dönem 70 ve 80’li yıllarda basit onarımlı restorasyonlar yapılmıştır” dedi.

KİTABESİ ÜZERİNDE OLAN TEK MİHRAPLI CAMİ
Garipler Cami İmam Hatibi Adem İşbilir, Tokat Fatihi Melik Danişmend Gazi tarafından yaptırılan ilk caminin iç dizaynın sade olduğunu, ibadet edenlere farklı bir huşu kattığını söyledi. Caminin Anadolu’daki camilerden farklı bir mimariye sahip olduğunu ifade eden İşbilir, kitabesi üzerinde olan ve orijinal olan tek mihraplı cami olduğunu belirterek, “Kitabesi üzerinde olan başka camimiz Türkiye’de mevcut değildir. Yüce rabbim bizlere böyle kutsal bir görevi nasip ettiği için şükürler olsun. Ecdat yadigarı olan böyle güzel bir camide bu görevi yapmak ayrıca bir şereftir” diye konuştu.

(İHA)


<p>Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmasına devam edilen davanın delilleri arasına giren gör

15 Temmuz´dan Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı! Fetö´cüler Böyle Görev Dağılımı Yapmışlar

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Görenleri hayrete düşüren 'Timsah Adası' havadan görüntülendi

Doğanın hiç görmediğiniz korkutan yüzü