İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6341
  • 5.4633
  • 192.70
  • 102.730
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

250 yıllık miras Ragıp Paşa Kütüphanesi yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi, Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi’ni restore ederek eski görkemli günlerine geri döndürüyor. 18.yüzyıl Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden olan kütüphane, Türk kütüphanecilik tarihi açısından büyük önem taşıyor.

x

İstanbul’un Laleli semtinde Beyazıt’tan Aksaray’a inerken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi karşısında, 18.yüzyıl Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi tüm heybetiyle önünüzde durur. İşte bu heybetli yapıyı Özel İdare tüm ayrıntılarını aslına uygun olmasına dikkat ederek restore ediyor.

Ragıp Paşa Külliyesi içinde yer alan kütüphane, Türk kütüphanecilik tarihi açısından da büyük önem taşıyor. İstanbul İl Özel İdaresi, kültür mirası asırlık kütüphanenin restorasyon çalışmalarında zemin kat, tüm cephelerin onarım işi, tavan ve çevre düzenlenmesinde sona yaklaşıyor.

17 Ağustos depreminde büyük zarar gören Ragıp Paşa Kütüphanesi onarımının tamamlanmasıyla birlikte eski arşivine de kavuşmuş olacak.

Ragıp Paşa Kütüphanesi hakkında;

Dikdörtgen planlı mekân bir büyük, yedi küçük tonoz biçimli kubbe ile örtülüdür. Avluya ve caddeye bakan altışar camı ile günün her saati aydınlık olan, 90 kişilik okuma salonu bulunmaktadır. Merdivenlerden inip tekrar avluya çıkarak asıl kütüphane binasına ulaşmak için adımladığımızda sağımızda bir çeşme, solumuzda ise Koca Ragıp Paşa ve yakınlarına ait mezarlarla karşılaşılır. Mermer söveli ve mermer kemerli asıl giriş kapısı kündekâri bir işçilikle süslüdür.

Kütüphane binası kenarları 14 metre olan kare planlı bir yapıdır. Binayı örten dokuz kubbeyi, sütunlara oturmuş kemerler taşımaktadır. Ortadaki büyük kubbenin altında süslü tunç parmaklıklarla çevrili kitap dolapları vardır. Özellikle zengin süslemeli tunç parmaklıkların bir diğer örneği yoktur. Dantel gibi işlenmiş bu koruma parmaklıklarının içinde önlü arkalı ve camekânlı üç sıralı kitap rafları yine devrinin özelliklerini yansıtmaktadır.

Duvarlarda ise 18. yüzyıl üslûbu uçuk mavi renkte geometrik düzenli bitki ve çiçek desenleri mekâna ayrı bir güzellik katmaktadır.

İstanbul İl Özel İdaresi, kütüphane ile birlikte Ragıp Paşa Külliyesi’nde yer almakta olan Sıbyan Mektebi, avlu, çeşme ve helalarda da restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Erzurum´da, şiddetli yağışın neden olduğu sel ve su baskını nedeniyle araç yollarda mahsur kaldı, bi

Karayolundaki göçük otomobili yuttu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Güneş panelleriyle elektrik üretmenin maliyeti düşürülecek

Geçici personel olan 4C'lilerden 4B'e statüsüne geçenler maaşını bundan böyle peşin alacak

En Çok Okunanlar