• $32,9592
  • €35,8885
  • 2538.71
  • 11095.5
29 Mart 2011 Salı 04:35 | Son Güncelleme:

2 kişilik aşktan 6 kişilik müzik grubu doğdu

2 kişilik aşktan 6 kişilik müzik grubu doğdu

Hayalini kurduğu belgeseli çekmek için Anadolu ve Balkan müziğinin izini sürerken Türkiye'ye gelen Fransız Richard Laniepce, âşık olduğu Aslı Doğan uğruna İstanbul'a yerleşti.

Belgeseli çekemedi ama repertuvarı düğün müziklerinden oluşan Kolektif İstanbul adlı grubu kurdu. Müzikle sadece dinleyici olarak ilgilenen eşi Aslı'yı da grubun vokali yaptı.

Richard Laniepce, Fransa'nın batısındaki Bretagne'da dünyaya geldi. 10 yaşında konservatuvara yazıldı ancak 2 yıl sonra bıraktı. Liseyi bitirdikten sonra teknik üniversitenin enstrüman yapımı bölümünde okudu. 20 yaşında da bölgenin geleneksel müzik aleti olan gayda çalmaya başladı. Zaman içinde bölgesel müziklere merak saran Richard, Anadolu ve Balkan müziği üzerine bir belgesel hazırlamaya karar vererek yolculuğa çıktı. Bosna ve Bulgaristan'ın ardından Eylül 2001'de İstanbul'a geldi. Aynı yılın ekim ayında Galatasaray Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi olan ve o dönem Fransız Kültür Merkezi'nde Belgesel Sinema Festivali'nde görev alan Aslı Doğan ile tanışıp âşık oldu.
Aslı'ya hayalini kurduğu müzik belgeselinden bahsetti. Aslı'nın rehberliğinde, birlikte Tophane'den Karadeniz'e yolculuk edip köy düğünlerine katıldılar. Richard'ın müzik belgeseli hayata geçemedi ama köy düğünlerinde yaptıkları kayıtların verdiği esinle yeni bir müzik grubu kurdular. Böylece 2004 yılında Kolektif İstanbul doğdu. Solisti de Richard'ın ısrarı ile Aslı oldu.

Büyükada'nın muhtarı büyük küçük herkesle dost
Kolektif İstanbul, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 5’inci yılını Cemal Reşit Rey’de müzikseverlerle kutladı. Kısa sürede Türkçe de öğrenen grubun kurucusu “yabancı damat” Richard, “Aslı ile aramızdaki aşk olmasaydı Kolektif İstanbul da olmazdı. Aslı ile yaşadığımız ilişkiden Kolektif İstanbul doğdu” diyor. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de yaşayan eşi Richard’ın Türklerle çok iyi iletişim kurduğunu anlatan Aslı Doğan ise “Richard Türkiye’deki kültürel kodlara çok hakim. Nerede güzel lokum satıldığını bile biliyor.Düğün müziklerinin kaydı için gittiğimiz köylerde büyükten küçüğe herkesle dost oluyor. Biz Büyükada'da oturuyoruz. Ona Ada'da 'Muhtar' diyorlar. Ve belki de en önemlisi hayata ayırdığı vakit, müziğe ayırdığından çok daha fazla. Sanırım işin sırrı da burada" diye anlatıyor.

FRANSA'YA VEDA
Repertuvarını Anadolu ve Balkan düğün müzikleriyle süsleyen grup, kısa zamanda büyük sempati topladı. Richard, İstanbul'a geldiği ilk yıl arada bir ülkesine gidiyor, kısa bir süre kalıp geri dönüyordu. Sonunda Aslı ile evlenmeye karar verdi ve tamamen İstanbul'a yerleşti. 2007'de Büyükada'da bir kır düğünüyle evlendiler. Düğünde kendileri çalıp kendileri söyleyerek hayatlarını birleştirdiler.
"Boğaz, rakı, balık, kebap, lokum" derken Türk kültürüne hâkim olan "yabancı damat" kısa zamanda öğrendiği Fransız aksanlı kırık Türkçesi'yle "Aslı ile aramızdaki aşk olmasaydı Kolektif İstanbul da olmazdı. İlişkimiz Kolektif İstanbul'u doğurdu" diyor.

Kolektif İstanbul
Kolektif istanbul, geleneğe saygıyı terazinin bir tarafında tutarak Doğu Avrupa geleneksel düğün müziklerine dayalı repertuvarını funk ve jazz altyapılarıyla yeniden yorumluyor. Grubun üyeleri ise şöyle: (Soldan sağa) Aslı Doğan (Vokal), Richard Laniepce (Saksofon, Gayda),  Tamer Karaoğlu (Akordeon), Talat Karaoğlu (Klarnet), Ertan Şahin (Tuba), Ediz Hafızoğlu (Davul) Konuk Sanatçılar: Sinan Çelik (Kaval), Şenol Filiz (Ney), Birol Topaloğlu (Tulum), Selim Sesler (Klarnet), İzzet Kızıl (Perküsyon), Elena Hristova (Vokal), Ahmet Özden (Kaba zurna)

(Habertürk)

Beklenen açıklama geldi... Türkiye-Yunanistan sınırına yeni köprü!
Beklenen açıklama geldi... Türkiye-Yunanistan sınırına yeni köprü!

Beklenen açıklama geldi... Türkiye-Yunanistan sınırına yeni köprü!

Türkiye'den doğal gaz ve petrol hamlesi! Yeni keşifler arayacak
Türkiye'den doğal gaz ve petrol hamlesi! Yeni keşifler arayacak

Türkiye'den doğal gaz ve petrol hamlesi! Yeni keşifler arayacak

Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43'e düştü
Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43'e düştü

Bakan Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43'e düştü