• $17,9245
  • €18,3274
  • 1033.93
  • 2785.16
3 Şubat 2016 Çarşamba 09:49 | Son Güncelleme:

2. Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri sahiplerini buldu

2. Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri sahiplerini buldu

Türk Mûsikîsi alanında geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılmasını teşvik etme amacıyla, Beyoğlu Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından ‘Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri’nin Oğuz Haksever ve Mehmet Barlas'ın ‘Makam Farkı’ programı sunumuyla bu yıl ikincisi düzenlendi. Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Dünya kötü günler yaşarken ‘Itri Ödülleri’ şarttır. Güzel besteler bizi bir safta buluşturmaya devam edecek” dedi.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından ikincisi düzenlenen “Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri” sahiplerini buldu. Dün akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen ödül törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra sanat, iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. Bekir Ünlüataer ile Elif Güreşçi’nin konserleriyle renk kattığı ödül töreni yoğun ilgi gördü. 10 farklı kategoride düzenlenen Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri, Türk Mûsikîsi alanında benzerlerinden farklı ve çizgi üstü özellikler gösteren çalışmaları, eserleri, performansları, yaklaşımları ödüllendirerek geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılabilmesini teşvik etme amacı taşıyor.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Oğuz Haksever ve Mehmet Barlas'ın ‘Makam Farkı’ programı sunumuyla gerçekleşen 10 farklı kategorinin yarıştığı ödül töreninde; Yılın Türk Müziği Beste ve Bestecisi dalında Prof. Dr. Zeki Atkoşar, Yılın Türk Müziği Ses Sanatçısı dalında Bekir Ünlüataer, Yılın Türk Müziği Saz Sanatçısı dalında Derya Türkan, Yılın Türk Müziği Yayını ve Yazarı dalında Doç. Dr. Güneş Ayas ödülün sahibi olurken, Yılın Türk Müziği Prodüksiyonu ödülünü XVI. Yüzyıl Türk Mûsikîsi Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tarihi Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Yayını, Yılın Türk Müziği Süreli Yayını ödülünü Kadem Mûsikî ve Edebiyat Dergisi, Yılın Türk Müziği TV ve Radyo Programı ödülünü ise Şarkılar Seni Söyler – TRT Müzik kazandı. Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi Yılın Türk Müziği Akademisyeni, Cüneyt Kosal Hayat Boyu Başarı Ödülü ve Cinuçen Tanrıkorur Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.
DÜNYA KÖTÜ GÜNLER YAŞARKEN ITRİ ÖDÜLLERİ ŞARTTIR
Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, dünyanın kötü günler yaşadığına dikkat çekerek “Terör kimlik sormadan insanları öldürüyor. Küçük çocukların cansız bedenleri kıyılara vuruyor. İnsanlık değerleri bizzat insanlar tarafından çiğneniyor. Böyle bir zamanda Itri ödülleri düzenlemek uygun mudur? Bu soruyu kendime çok sordum. Her sorduğumda net cevabım, uygundur, hatta şarttır oldu. Itri Türk Musikisi ödüllerini, musikinin hayatımıza kattığı dinginliğe hizmet etmek için düzenliyoruz. Itri’nin gönüllerimizi fetheden bestesinin izindeyiz.” dedi.
MUSİKİNİN SESİNİ YÜKSELTECEĞİZ
Başkan Demircan, yaşadığımız kaosların biteceğine işaret ederek “Itrinin bestesiyle hep genç olan bu güzel besteler, bizi bir safta buluşturmaya devam edecek. Itri ödüllerinde bu güzelliği anıp, bu güzelliği çoğaltma gayretimiz, kabalık ve kötülük içinde yoğrulan dünyanın geleceği için gerçek bir umuttur. Birileri silah ve kabalığın sesini yükseltebilir, Biz Itri’nin ve musikinin sesini yükselteceğiz. En sonunda kubbede kalan hoş sada, bizim yükselttiğimiz ses olacak” ifadelerini kullandı.
ÖDÜL ALAN SANAT RUHLU İNSANLARI TEBRİK EDİYORUM
“Salonda bulunan ve yolu bayramda camiye uğramış bütün beyler bilir. Herkes huzur veren bir sesle: Itrinin gönlünden ayrım yapmadan hepimizin gönlüne bu eserler, sınırları ve zamanları eskitmiş, hep genç kalmıştır, hep umut, hep güzellik vadetmiştir.” Diyen Başkan Demircan, “Itri ödüllerine katılan ve ödül alan bütün musiki severleri, sanat ruhlu iyi insanları tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Sadanız hep hoş olsun, genç kalsın, dünya durdukça insanlığın gönlünde yankılansın.” diye konuştu.
BUHURİZADE MUSTAFA ITRİ KİMDİR?
İstanbul'un sesini, yani Osmanlı-Türk kültürünün klasik Musikisini temellendiren ve kuran dahi bestekâr Itri, bütün Türk Musikisi tarihinin en büyük bestekârıdır. Bestekâr ve hanende olarak IV. Mehmed döneminde parlayan Itri, saray fasıllarına hanende olarak katıldı. Eserleriyle padişahtan büyük ya­kınlık gördü ve uzun yıllar Enderun'da mu­siki hocası ve hanende olarak görev aldı. Musikideki ünü saraydan ayrıldık­tan sonra da sürdü. Klasik Türk Musikisi tarihinde Itri'nin varlığıyla, Osmanlı-Türk Musikisi üslubu en belirgin özellikleriyle yapısını kurmuş oldu. Türk Mûsikîsi'nin hemen her beste şeklinde ve her türde eser veren Itri, çok verimli bir bestekar­dı. Bestelediği Bin'i aşkın eserin büyük kısmı kaybolmuş, günümüze ancak 42 eseri ulaşabilmiştir.

Başkan Erdoğan talimatı verdi: Fiyatları düşürün
Başkan Erdoğan talimatı verdi: Fiyatları düşürün

Başkan Erdoğan talimatı verdi: Fiyatları düşürün

Gençlere ucuz konut müjdesi... Sayılı günler kaldı
Gençlere ucuz konut müjdesi... Sayılı günler kaldı

Gençlere ucuz konut müjdesi... Sayılı günler kaldı

Yerli otomobil Togg için önemli adım... İlk batarya üretildi
Yerli otomobil Togg için önemli adım... İlk batarya üretildi

Yerli otomobil Togg için önemli adım... İlk batarya üretildi