• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
27 Mayıs 2021 Perşembe 18:23 | Son Güncelleme:

1800 yıllık yaşam dünyaya tanıtıldı

1800 yıllık yaşam dünyaya tanıtıldı

Bergama Antik Kenti'nin 1800 yıl önceki yaşamının ayrıntıları, New York Üniversitesi Antik Dünya Araştırma Enstitüsü yaptığı araştırmayla tarihe ışık tuttu.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Bergama Antik Kenti'ndeki 1800 yıl önceki yaşam, New York Üniversitesi Antik Dünya Araştırma Enstitüsü (Institute for the Study of the Ancient World - ISAW) aracılığıyla dünyaya duyuruldu. Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Felix Pirson, Bergama'da yürüttükleri projenin, 1800 yıl önce yaşamış ünlü Bergamalı tıp doktoru, bilim insanı ve filozof olan "Galen"in adını taşıdığını söyledi. Milattan sonra 2. ve 3. yüzyıldaki yaşamın ayrıntılarını araştırdıklarını, Galen'in günümüze kalan yazıları ile kazı sonuçlarından faydalandıklarını aktaran Pirson, Helenistik ve Roma dönemlerinde kent merkezi ve kırsal arasındaki ilişkiyi incelediklerini ifade etti.

Türk ve Alman uzmanlar tarafından sürdürülen projede Athena Tapınağı, Zeus Sunağı yapılarının önemi, sosyal sınıflar arasındaki ilişkiler, günlük yaşam koşullarına ilişkin bilgiler yer alıyor.

<p>Akşam Gazetesi Yazarı Kurtuluş Tayiz, 'Markar'ı çok erken kaybettik. Markar hayat, yaşam doluydu.

'Anıları ve geride bıraktıkları bize ışık tutacak nitelikte'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi