• $9,4864
  • €11,038
  • 546.099
  • 1511.43
13 Ağustos 2021 Cuma 08:48 | Son Güncelleme:

Türk hazır giyiminde rekor ihracat bekleniyor! Sipariş yağıyor

Türk hazır giyiminde rekor ihracat bekleniyor! Sipariş yağıyor

İHKİB Başkanı Gültepe, Avrupa ve ABD'den Türkiye'ye yoğun bir talep olduğunu belirterek, “Siparişlerimiz dolu, talebe yetişemiyoruz. Bu yıl 19 milyar $'la tüm zamanların ihracat rekorunu kırmayı hedefliyoruz” dedi.

Katma değerli üretimi, istihdama katkısı ve ülkeye kazandırdığı net döviz getirisiyle Türkiye'nin stratejik sektörleri arasında yer alan hazır giyim endüstrisi, 2021'i 19 milyar dolarlık rekor ihracat ile kapatmak için vites yükseltti. Tedarik zincirindeki değişimle ortaya çıkan fırsatlardan yararlanma hedefiyle Avrupa ve ABD'de agresif bir tanıtım kampanyası yürüten İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), pandemide bile ara vermediği ticaret heyeti organizasyonlarıyla ihracatçıları alıcılarla buluşturmaya devam ediyor.

7 AYDA 11.7 MİLYAR DOLAR

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün yedi ayda 11.7 milyar dolarlık ihracata ulaştığını bildirdi. Önümüzdeki 5 aydan çok daha umutlu olduklarını anlatan Gültepe, "2014'teki 18.7 milyar dolarlık rekorumuzu yenilemeye bu yıl çok yakınız. Kurban Bayramı'ndaki dört iş günü eksiğimiz olmasaydı tüm zamanların en iyi yedi ayı olacaktı. İhracatçılarımızın 3-4 aylık siparişleri dolu. Bazen talebe yetişemiyoruz" dedi. Gültepe, şöyle konuştu:

YURTDIŞI TANITIMI ARTTI

"Ülkemize artan ilginin devamlılığını sağlamak için yurtdışında agresif bir tanıtım kampanyası yürütüyoruz. Bu yılı kapatırken ABD, Rusya ve Fransa gibi ülkelerde öncü 10 moda fuarında ihracatçılarımızın yer almasını sağlamış olacağız. 2020'de hepsi sanal, dört ticaret heyeti düzenlemiştik. Bu yıl vites yükselttik. Ağustos başı itibarıyla altısı sanal ikisi fiziki sekiz ticaret heyeti organize ettik."

25-30 BİN İLAVE İSTİHDAM YOLDA

Firmaların özellikle beşinci ve altıncı bölgelerdeki teşvikleri fırsata dönüştürmelerini istediklerini belirten Gültepe, diğer bölgelerdeki mevcut yatırımlar için de yerinde teşvik beklediklerini bildirdi. Gültepe, "Hazır giyim Türkiye'ye iyi geliyor. Katma değerli üretim ve ihracatın yanı sıra istihdamda da ülke ekonomimize büyük katkı sunuyoruz. Mart 2020'de yani pandeminin başında 592 bin olan istihdamımızı, Nisan 2021'de 657 bine çıkardık. En zor 14 aylık dönemde istihdama 63 bin kişilik katkı sağladık. Yıl başına kadar 25-30 bin ilave istihdam yaratabiliriz" dedi.

4 ETKİNLİK DAHA GELİYOR

En son iç giyim markalarının temsilcilerini İstanbul'da ağırladıklarını anlatan Gültepe, şöyle devam etti: "Yıl sonuna kadar dört ticaret heyeti daha düzenleyeceğiz. Göstergeler 19 milyar dolarla bu yıl tüm zamanların ihracat rekoruna ulaşma konusunda umut veriyor."

  • hazır giyim
  • ihracat
  • istihdam
  • kobi haberleri
<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Ardahan da kargaların istilasına uğradı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı

Dünyada ilk kez üretildi! Türk mühendis ''gücü çevirdi'' ambargoyu aştı