• $9,5102
  • €11,073
  • 548.458
  • 1511.74
9 Temmuz 2021 Cuma 08:52 | Son Güncelleme:

Süs bitkileri ihracatçıları geri sayımda! Dünyanın alıcısı İstanbul'da buluşacak

Süs bitkileri ihracatçıları geri sayımda! Dünyanın alıcısı İstanbul'da buluşacak

Her yıl ortalama 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren sektör, dünya süs bitkileri ihracatçıları liginde şu anda 23. sırada yer alıyor.

Alanında Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası ölçekli fuarı olan The Flower and Plant Show'un, sektörel ihracat açısından önemine değinen Tarsus Turkey Fuar Direktörü Ebru Causey, "Sektörün çatı kuruluşu SÜSBİR ile beraber düzenlediğimiz 2019'daki son buluşmada 50 ülkeden 15 bine yakın satın almacı ağırladık. Pandemi sürecine rağmen sektörün satın almacı gruplarına yönelik iletişimi hiç kesmedik. Yurtdışından önemli meslek odaları, birlik ve derneklerle işbirliği içindeyiz" dedi.

DÜNYADA İLK 10 PLANI

Causey, şunları söyledi: "2019'da ilk kez pilot uygulamasını yaptığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız Overseas Buyer programını, bu yılki fuarda da tekrarlıyoruz. Bu programla başta Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi farklı coğrafyalardan binlerce alıcı, Türk üreticilerle TÜYAP Beylikdüzü'nde bir araya gelecek. Ana hedefimiz, süs bitkileri sektörümüzü dünya ihracat liginde ilk 10 içine sokmak."

DIŞ TİCARET HEDEFİ 125 MİLYON DOLAR

Edinilen bilgiye göre, bu yıl sonunda 125 milyon dolar ihracat hedefleyen Türk Süs Bitkileri sektörünü, yurt dışında yeni pazarlara taşımaya hazırlanan The Flower and Plant Show, 11-13 Kasım tarihlerinde 12'nci kez kapılarını açacak. Söz konusu fuarda iç ve dış mekan süs bitkilerinden çiçek ve çiçekçilik malzemelerine yüzlerce yeni ürün, teknoloji ve malzeme bir arada sergilenecek.

<p>Herkes şaşkındı. Onu sadece  belgesellerden tanıyorlardı. İstanbul Arnavutköy'de örneğine az rast

Mahallede kızıl akbaba şaşkınlığı

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu

Ardahan da kargaların istilasına uğradı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı