İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.729
  • 5.491
  • 194.43
  • 93043
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sanayide dijital dönüşüm haritası yakında devrede

Sanayi Bakanı Özlü: Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu, sanayimizin dijital dönüşümüne ilişkin her türlü stratejiyi oluşturmak için çalışmalar yürütüyor. Sanayide Dijital Dönüşüm Yol Haritamızı yakında paylaşacağız. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) ‘Türkiye’nin Dijital Ekonomiye Dönüşümü’ raporu tanıtım toplantısına katıldı. Özlü, “Bundan böyle üretim odaklı, üretim esaslı bir yerlileştirme politikasını takip edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yerlileştirme Yürütme Kurulu, Hükümet olarak bu anlamda attığımız çok önemli bir adımdır. İlgili bakanlıklarımızla birlikte yerli üretimde ortak akıl oluşturuyoruz” dedi. Özlü, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin sanayi ve ihracattaki payını artıracaklarını dile getirdi.

1000 ÜRÜN 1000 KOBİ 

Bakanlık olarak 1000 Ürün 1000 KOBİ ve Stratejik Ürün Destek programlarıyla yerli üretimi her alanda desteklediklerini vurgulayan Bakan Özlü, “Biliyoruz ki ancak gerçek anlamda kendi üretimimizle güçlenir ve büyürüz” diye konuştu. Özlü, yerlileşme programının son derece iddialı olduğuna dikkati çekerek, “O iddia bölgesel lider, küresel oyuncu olma hedefine kilitlenmiş Türkiye’nin iddiasıdır. Bu iddia, bizim sadece sanayide değil, zamanın ruhuna uygun bütün alanlarda, atılım yapmamızı zorunlu kılan bir iddiadır” ifadelerini kullandı. 

Türkiye hızla yol alacak

Özlü, şöyle devam etti: “Stratejilerimizi dijital dünyanın kurallarına göre güncellemek durumundayız. Siber orduların, konvansiyonel ordulardan çok daha caydırıcı bir güç haline geldiği günümüzde, yerli ve milli siber ordularımızı oluşturamazsak, gerçek bir iddia ortaya koyamayız. Türkiye, dijital atılım stratejisinde hızla yol alacak ve bir an önce dijital dünyaya damgasını vuracaktır.” 

Bilişim artık stratejik bir sektör

Bakan Özlü, artık bilişimin stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, Türk sanayiinin bilişimle büyüyebileceğini, reel sektörle bilişimi buluşturacak çok daha fazla platforma ihtiyacın bulunduğunu aktardı. Kamunun, şirketlerin,  bilişim ve yazılım sektörünün çok daha fazla proje üretmesi gerektiğine işaret eden Özlü, “Bütün sektörlerin, özellikle bilişimden ve yazılımdan beklentileri çok yüksektir” diye konuştu.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Muharrem İnce´nın seçim şarkısının Yunan halk türküsü olduğu ortaya çıktı

Muharrem İnce´nın seçim şarkısının Yunan halk türküsü olduğu ortaya çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar