İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İhracatçının yeni hedefi Hindistan ve Çin

Eroğlu, “2023’te 500 milyar dolar ihracata ulaşmak için Hindistan ve Çin’i radarımıza aldık” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen “Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi”nde, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki iş birliğini artırmak istediklerini söyledi. Çin’den ithalatının yıllık 19 milyar, ihracatının ise 2 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Eroğlu, “Arada çok büyük fark var. Bizim Çin ile olan ticari münasebetimizi, ihracat dengesini de gözeterek artırmamız gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEF 500 MİLYAR DOLAR

Eroğlu, Türkiye’nin son yıllarda ekonomi alanından büyük ilerlemeler kaydettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Şu anda ihracatımız 154-155 milyar dolar. Ama bunu kafi görmüyoruz. İhracatımızı 2023’te 500 milyar dolara yükseltmeliyiz. Bu hedefi gerçekleştireceğiz. 2018 yılı Çin’de Türkiye yılı olarak ilan ediliyor. İşte bu yılda Türkiye’yi hem tanıtalım hem de turizm açısından bir hamle yapalım.” 

Çinlilere kiraz yedireceğiz 

Dünyanın en önemli termal turizm merkezlerinden birinin Afyonkarahisar olduğunu anlatan Eroğlu, kiraz ihracatının da önünün açıldığına dikkati çekerek, “2018 yılında her Çinlinin en azından bir kiraz yemesini istiyoruz. Ayrıca her Çinli bir tane lokum yerse Afyonkarahisar’ın ihracatı çok artar”dedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
MHP Lideri Devlet Bahçeli oyunu kullandı

Devlet Bahçeli oyunu kullandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yeni emekliye 1.600 lira

24 Haziran milletvekili seçim sonuçları! İlk seçim sonuçları açıklandı! İşte ilk sonuçlar

En Çok Okunanlar