• $8,4953
  • €10,2948
  • 500.684
  • 1441.33
30 Nisan 2021 Cuma 07:00 | Son Güncelleme:

7 milyar dolarlık altyapı işi adada Türkleri bekliyor

7 milyar dolarlık altyapı işi adada Türkleri bekliyor
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Önümüzdeki yıllarda en az 7 milyar dolarlık altyapı hizmetine ihtiyaç duyması beklenen Madagaskar, Türk şirketleri için ciddi fırsatlar sunuyor. Ülkeye gıdadan makineye her türlü ürünü satmak mümkün.

15 milyar dolarlık GSMH ve toplam 28 milyonluk nüfusa sahip Madagaskar Cumhuriyeti, önümüzdeki yıllarda en az 7 milyar dolarlık yol, hastane, okul, ulaşım, sosyal konutun da içinde yer aldığı altyapı hizmeti satın alacak.

TÜRKLERE GÜVEN TAM

Afrika Kıtası'nda yer alan bir ada devleti olan ülkenin Türk müteahhitleri için ciddi fırsatlar barındırdığına dikkat çeken DEİK\Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve DEİK\Türkiye-Madagaskar İş Konseyi Başkanı Yalçın Kıroğlu, "Madagaskar yönetimi, inşaat işlerinde Çinli şirketler yerine Türklere güveniyor. Bu nedenle Türk müteahhitlerin bu pazarda ciddi projeler alacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. Yüzyıllar boyunca Avrupa ülkelerinin sömürüsü altında yaşayan Madagaskar'ın bu nedenle hiç bir gelişme kaydedemediğine dikkat çeken Kıroğlu şunları kaydetti:

KAKAO, ÇİKOLATA OLDU

"Bu nedenle bu ülkede her türlü ürün ve yatırıma ihtiyaç var. Madagaskar'la 100 milyon dolar ticaret hacmimiz var. Bu ülkede Türk ürünlerinin kalite algısı çok yüksek. Biz Madagaskar'dan vanilya, kakao, kahve alıp, işleyip paketleyip çikolata ve Türk kahvesi olarak onlara satıyoruz. Madagaskar'a gıdadan, makineye, tekstilden ayakkabıya her ürün grubunu satma imkanımız bulunuyor."

54 ÜLKEYE KAPI AÇACAK ANLAŞMA

Afrika kıtasındaki 55 ülkeden 54'ünün imzaladığı Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması'yla (AfCFTA) Afrika ticaretinde sınırların ortadan kalkacağını hatırlatan Yalçın Kıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Böylece Afrika'daki 54 ülke kendi aralarında gümrüksüz ürün ihraç edebilecek. Türkiye'den herhangi bir şirket bir Afrika ülkesine yatırım yaptığında bu anlaşma sayesinde 2.6 trilyon dolar Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya sahip ve 1.2 milyar nüfusa doğrudan ulaşabilecek."

OTEL DE YAPARIZ

Türkiye, THY aracılığıyla Madagaskar'a haftada 3 kez uçuş düzenliyor. Madagaskar'ın Cennet Adası olarak nitelendirilen Mauriutus Adası'na 40 dakika mesafede yer aldığına işaret eden Yalçın Kıroğlu, "Bu ülkenin turizm potansiyeli yeterli otel olmadığı için değerlendirilemiyor. Ülkede yeterli teşvik sağlanırsa Türk yatırımcılar buraya otel de yapabilir" diye konuştu.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Tüm bildiklerinizi unutun! Seyahat ve deniz yolculuklarını kökten değiştirecek

Filistinli aileler, işgalci İsrail saldırılarından korunmak için okullara sığındı

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı