• $16,3285
  • €17,5117
  • 974.257
  • 2438.28
5 Kasım 2021 Cuma 18:09 | Son Güncelleme:

Twitch ne demek, 1 bit ne kadar? Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var?

Twitch ne demek, 1 bit ne kadar" Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var"

Twitch, son günlerde yaşanan tatsız olaylar yüzüden gündeme geldi. Dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması Twitch üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık, kara para aklama olayları sosyal medya gündemine bomba gibi düştü. Söz konusu konuya ilişkin internet aramalarında "Twitch ne demek, 1 bit ne kadar? Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var?" sorularına yanıt olarak tüm detayları bu haberimizde derledik.

Twitch son günlerde sosyal medyanın dilinde konuşulan uygulamaların başında geliyor. Kara para aklama ve dolandırıcılık olayları nedeniyle gündeme gelen Twitch ile ilgili yeni gelişmeler yakından takip ediliyor. Peki Twitch ne demek, 1 bit ne kadar? Temiz Twitch olayı nedir, fake bit listesinde hangi yayıncılar var?

Son birkaç gündür özellikle sosyal medyada gündemde olan Twitch fake bit dolandırıcılığına dair neredeyse her geçen saat yeni bir iddia, yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Bizler de sizin için olaya ait tüm perde arkası detayları, son gelişmeleri aktarmak istedik. İşte adım adım Twitch bit olayı.

Twitch yayınlarından kara para aklandığı iddiaları üzerine adli makamlar soruşturma başlattı.

AA'nın haberine göre, Elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu Twitch'ten yapılan yayınlarla kara para aklandığı iddialarına ilişkin soru üzerine İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Çataklı, şunları kaydetti:

"Bu konuyla ilgili adli makamlar tarafından adli soruşturma başlatıldı. Yine idari merciler tarafından da işin idari yönlerinin incelenmesi bakımından bir çalışma başladı. Ancak konu çok taze, henüz eldeki veriler de çok sınırlı. Gerek adli soruşturma gerekse idari incelemenin sonucunda resmi net olarak görmüş olacağız. Dolayısıyla şu anki kısıtlı bilgilerle değerlendirme yapmak çok sağlıklı olmayabilir. İdari ve adli soruşturma ve incelemelerin sonucunda resmi görmüş olacağız."

Geçtiğimiz aylarda Twitch'in 125 GB büyüklüğünde bir verisi sızdırılmıştı. Sızıdırlan verilerde başlangıçta yalnızca yayıncıların gelirleri dikkat çekmişti ancak geçtiğimiz günlerde şans eseri bu kara para aklama olayı fark edildi. Bu kara para aklama olayından yıllar önce bazı yayıncılar bu durumu dile getirmiş ancak bir aksiyon alınmamıştı. Hatta "Soramazsın" isimli YouTube programında geçtiğimiz yıl bir kredi kartı dolandırıcısı katılmıştı ve bu olayları videoda anlatmıştı. Ancak o zaman da herhangi bir aksiyon alınmadı. Bahsi geçen videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Videonun 15:56 kısmına ilerletebilirsiniz.

Olay temelde şu şekilde işliyor. Kredi kartı dolandırıcıları, çalıntı kredi kartlarıyla yayıncılara bağış yapıyor, yayıncılar da bu gelirleri dolandırıcılarla bölüşüyor. Olay, Twitch yayıncısı Jahrein ismi ile bilinen Ahmet Sonuç'un Twitter'da yaptığı paylaşımlar ile gündeme geldi diyebiliriz. Kendisi olayın Türkiye'de gündeme taşınmasında başrolü üstlenenlerden birisi.

TWİTCH FAKE BİT LİSTESİNDE HANGİ YAYINCILAR VAR?

Acun Medya'dan Emirhan Tekin'in şahsi Twitter hesabında paylaştığı habere göre Twitch'te bit hırsızlığını ilk yapan isim Bora Şaraplı. Twitch fake bit yayıncıları arasında ikinci sırada ise TRACKME isimli birisi yer alıyor. Ne yazık ki bu olayla ilgili büyük küçük birçok yayıncının ismi geçiyor. Bazıları suçlarını kabul ederken bazıları da bu tarz bir olaya dahil olduğunu bilmediğini söylüyor. Suçunu kabul edip bulundukları takımlardan ayrılan bazı sporcular da bulunuyor. İtiraf edenler dışında diğer isimlerin henüz resmi olarak suçluluğu ispatlanmadığı için herhangi bir isim vermiyoruz.

Takımdan ayrılan oyuncular dışında Riot Games'in de yaklaşık 300 oyuncu ve yayıncıyı da Valorant'tan banlayacağına dair haberler çıktı. Geçtiğimiz saatlerde de Riot Games Türkiye Müdürü Erdinç İyikul, ana sorumlu otoritelerden haber beklediklerini şu an için yaptırım kararı almadıklarını belirtti.

TEMİZ TWİTCH ETİKETİ TWİTTER'DA TT OLDU

Olayların büyümesi ve birçok ismin işin içinde olduğunun öğrenilmesi ile birlikte Twitter'da "#temiztwitch" etiketi TT oldu ve birçok kişi "Temiz Twitch olayı nedir?" diye merak etmeye başladı. Olayların büyümesinin ardından birçok yayıncı 5 Kasım'a kadar yayın açmayacağını söyledi. Yayıncılar dışında şu anda birçok kullanıcı da bu etiket üzerinden paylaşım yapıyor, olayları sıcak bir şekilde takip etmek isterseniz siz de Twitter'da bu etiketteki paylaşımlara bakabilirsiniz.

Twitch Türkiye kara para aklama olayının iyice büyümesiyle de olay hem yurt dışı basınına hem deCHP Milletvekili Gürsel Tekin sayesinde meclise taşındı. Şu an için meclisten bir açıklama gelmedi. Ancak Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Twitch Türkiye'deki kara para aklama olayları dışında yasa dışı bahis sitelerinin veya kumar sitelerinin reklamlarını yapanları da araştırmak için bir soruşturma başlatacağına dair haberler çıktı.

9.883.000 MİLYON DOLAR KARA PARA AKLANDI

Henüz resmi olmamakla birlikte Twitter'da DarkWeb Haber'in yaptığı paylaşıma göre şu ana kadar toplamda2400 Twitch yayıncısı üzerinden toplamda 9 milyon 883 bin dolarlık kara para aklanmış durumda.

TWİTCH BİT NEDİR?

Halihazırda gençler arasında giderek yaygınlaşan Twitch bit süreci canlı yayıncılıkla ilgili takdir durumlarına göre şekillenir. Dünya genelinde en kısa zamanda popüler haline gelen uygulama özelindeki tüm yayıncılar para edinme şansına sahiptir. Kısaca ifade etmek gerekirse Twitch bit olarak belirtilen unsur, dahili para birimidir. Sistem içerisinde bu para birimi kullanılırken izleyiciler, istedikleri yayıncıları izleyerek destek olabilir. Bu süreçte kullanılan bit gönderimleriyle takdir etme durumu ortaya çıkar. Bu durum ise anlık bildirimlerle yayıncıya ulaşır. Yayını takip eden kişilerin bu şekilde işlemlerle yayınların devam etmesini sağlaması söz konusudur. 10'luk, 100'lük ve 1000'lik olarak bulunan bit alımları gerçek parayla olmaktadır.

TWİTCH BİT FİYATLARI

100 bit: 1,40 dolar

500 bit: 7 dolar

1,500 bit: 19,95 dolar

5,000 bit: 64,40 dolar

10,000 bit: 126 dolar

25,000 bit: 308 dolar

TWİTCH TL OLARAK BİT FİYATLARI

100 bit: 12 TL

500 bit: 58 TL

1,500 bit: 165 TL

5,000 bit: 533 TL

10,000 bit: 1043 TL

25,000 bit: 2550 TL

TWİTCH BİT NEREDEN ALINIR? NASIL ALINIR?

Twitch üzerinde bağış yapmak için kullanabileceğiniz bitleri iki farklı ödeme yöntemi ile alabilirsiniz. Bunlar yöntemler Amozon Payments ve PayPal'dır.

Twitch Bit satın almak için, aşağıdaki adımları izlemelisin:

Öncelikle, Twitch hesabına giriş yapmalısın.

Twitch hesabına giriş yaptıktan sonra, kanal sayfasına gitmelisin.

Kanal sayfasında Bit satın alabileceğin 2 yer vardır. Bunlardan birincisi, video oynatıcının sağ üst köşesinde bulunan "Bit Satın Al" butonudur.

"Bit Satın Al" butonuna tıklayarak, Bit paketleri arasından sana uygun olanını seçebilirsin.

Bit satın almak için kullanabileceğin ikinci yer ise, sohbet bölümünün altında yer alan "Bit" simgesidir.

"Bit" simgesine tıkladığında, yine aynı şekilde Bit paketlerinin listesi ile karşılaşırsın.

Her iki yöntemde de Bit paketini seçtikten sonra ödeme ekranına yönlendirilirsin. Ödeme ekranında yer alan bölümlere ininal Kart bilgilerini girdikten sonra, Bit satın alma işleminin tamamlandığına dair mesaj ekranı gelir ve işlem bitmiş olur.

TWİTCH BİT NASIL GÖNDERİLİR?

Bit bağışlamak için önce onları satın almanız gerekir. Sonra onları uygun gördüğünüz gibi bağışlayabilirsiniz:

Twitch'e giriş yap ve bir kanala git.

Akışın sağ üst tarafındaki Bitleri Al'ı seçin.

Satın almak ve ödemek istediğiniz miktarı seçin.

Envanterinizin güncellenmesi için birkaç saniye bekleyin.

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi

Timsah su aygırının yavrularına saldırınca... Sonunun böyle biteceğini kimse beklemiyordu