• $13,733
  • €15,5815
  • 785.03
  • 2004.55
19 Kasım 2021 Cuma 18:11 | Son Güncelleme:

TOKİ başvuru ücreti ne kadar, nereye hangi bankaya yatırılır? 2021 e-Devlet TOKİ başvuruları nasıl yapılır?

TOKİ başvuru ücreti ne kadar, nereye hangi bankaya yatırılır" 2021 e-Devlet TOKİ başvuruları nasıl yapılır"

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) yapılan açıklamaya göre, dar gelirli aileler için konut başvuru süreci başladı. Türkiye genelinde 13 ilde toplam bin 310 konut dar ve orta gelirli vatandaşlar için 117 bin liradan başlayan fiyatlarla düşük taksit ve uzun vadelerle kuralı satışa sunulacağı belirtildi. Peki TOKİ konut başvuruları nasıl yapılacak, başvuru ücreti ne kadar?

TOKİ başvuru ücreti ve süreci milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alan konular arasında. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından belirlenen 13 ildeki kuralı satışlar için başvuru süreci başladı. Peki TOKİ başvuru ücreti ne kadar, nereye hangi bankaya yatırılır? 2021 e-Devlet TOKİ başvuruları nasıl yapılır?

Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması gerekmektedir. Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı aşmaması (yani aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 2 bin 600 lira olması, İstanbul için bu sınır 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır).

TOKİ'den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşların https://www.toki.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşarak, ilanın başvuru şartlarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası'na yatırması gerekecek. TOKİ'nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvurması yeterli olacak.

TOKİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

TOKİ kuralı konut başvurularında geçici başvuru ücreti ödenmeli. Başvuru yapacak olan vatandaşlar 2+1 daireler için 1000 TL ödeyecekler. 3+1 dairelerin başvuru ücreti ise 2000 TL olarak duyurulurken ödemeler Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden ödenebilir.

TOKİ EV ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

TOKİ başvurusu, e-Devlet üzerinden gerçekleşiyor. e-Devlet TOKİ başvurusu, belirli kriterleri sağlayan vatandaşlarca yapılabilecek. Başvuru şartlarına uygun olup olunmadığına iyice emin olunmasının ardından TOKİ başvurusu yapılacak.

TOKİ KONUT PROJELERİ DUYURU SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

TOKİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

TOKİ için başvurular evin bulunduğu il ve ilçedeki Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanarak başvuru gerekleri yerine getirilir. Daire bedelinin yüzde 10'u kadar peşinat alınır. Peşinat bedelinin binde 5'i oranında banka komisyonu kesilir. Banka komisyonundan yüzde 5 vergi alınır. Tüm bedeller taksitlendirilebilirken, evi alan katılımcıların 14 gün içinde cezasız cayma hakkı saklı tutulur. Borç tutarı ve aylık taksitleri her yılın Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş artışlarına göre zamlanarak yeniden hesaplanır.

E DEVLET ÜZERİNDE TOKİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvuruların yanında e-Devlet'ten yapılacak başvurular kabul edilecek. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme" kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdareni web sayfasında duyurulacak. Konutların, adet, brüt m², net m² ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak.

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak.

E DEVLET TOKİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

TOKİ ÇEKİLİŞLERİ NASIL YAPILIYOR?

Toki için noter huzurunda gerçekleştirilen çekilişlerde kura yöntemi uygulanır. Başvuru sayısı projelendirilen konut adedinden azsa kura yapılmaz ve başvuru önceliği gözetilerek vatandaşlar konut sahibi olur. TOKİ'nin alt gelir grubu projelerinden ev sahibi olanlar konut borcu bitene kadar evi devredemez, kiraya veremez. Borç bitene kadar alıcı veya ailesi konutta ikamet etmek zorundadır. İkamet edilmemesi, konutun kiraya verilmesi halinde TOKİ, sözleşmeyi fesheder. Fesih durumunda ödenen peşinat tutarı irat kaydedilir, ödenen taksit ve masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak geri iadesi gerçekleştirilir.

  • toki
  • toki başvuru ücreti
  • toki başvuruları nasıl yapılır
Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar
Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Kritik öneme sahip nanoteknoloji malzeme geliştirecekler... Göreve başladılar

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü
Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Tarihi zirve: BIST 100 endeksi 2 bin puanın üzerini gördü

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

<p>Sosyal medyada birçok dizi yayınlandığı gün TT listesinde kendisine yer buluyor. Tarih dizileri g

Kasım ayının en çok izlenen ilk 10 dizisi

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını