• $8,1643
  • €9,6475
  • 498.647
  • 1143.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Şubat 2020 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Tarihin gönüllü bekçisi

Tarihin gönüllü bekçisi

Zonguldaklı Nizamettin Oral, 12 yıl önce bahçesinde Roma dönemine ait yerleşim yeri buldu. Arkeologlar tarafından incelenip üzeri kapatılan alanı yıllardır o koruyor.  

MOZAİKTE HANÇERLEME SAHNESİ VAR

Zonguldak Çaycuma'ya bağlı Kadıoğlu Köyü'nde yaşayan Nizamettin Oral (75), 12 yıl önce evinin bahçesinde sera kurarken tarihi kalıntılar buldu. Bölgede 8 sene süren kazı çalışmaları sonunda bir erkeğin kadını hançerleme sahnesi yer alan tarihi mozaiğin yanı sıra, av sahneleri, erosların dansı ve balık avı sahnelerinin yer aldığı 'villa rustika' olarak adlandırılan 3 odalı çiftlik evi ortaya çıkarıldı.

Genç Roma dönemine ait olduğu belirlenen yerleşim alanı, Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eserlere benzemesiyle dikkat çekiyor.

4 YILDIR ÜSTÜ KAPALI BEKLİYOR

SEYİR TERASI OLMASI PLANLANIYORDU

Ardından antik yerleşim yeri, 4 yıl önce üze ri toprakla ve örtüyle kaplanarak kapatıldı. Valili- ğin seyir terası projesi olarak hazırladığı alanı 4 yıl- dır gönüllü bekçi olarak koruyan Nizamettin Oral, "Sürekli evde kazı alanını gözetliyorum bir sıkıntı olmasın diye. Dostlarımla düşman oldum hayvan- ları giriyor buraya. Mera olarak kullanıyorlar. Bir an önce burası aydınlansın, turizme açılsın" dedi.

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Cephe hattında son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İsviçre'den bisikletleriyle yola çıkan iki turist Kırklareli'ne ulaştı

Kış ayında virüse karşı 5 önlem