• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 21:50 | Son Güncelleme:

Sıcaklarda kalbi vuran 5 alışkanlık

Sıcaklarda kalbi vuran 5 alışkanlık

Sıcaklar doğrudan kalp problemlerini başlatabileceği gibi, mevcut rahatsızlıkları da şiddetlendirebiliyor. Bu nedenle, klimalı ortamlarda bulunurken, duş alırken ve spor yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

7’den 70’e hemen herkesin yaşam kalitesini düşüren kavurucu sıcaklar özellikle kalp hastalarını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Sıcaklar doğrudan kalp problemlerini başlatabileceği gibi, mevcut rahatsızlıkları da şiddetlendirebiliyor. Bu nedenle yaz aylarında özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyonu veya kalp yetersizliği olan kişilerin son derece dikkatli olmaları şart. Kavurucu sıcaklarda kalp hastalıklarının artmasında “yetersiz su içme” alışkanlığı başrolü üstleniyor. Peki, kalbi yoran diğer hatalı alışkanlıklarımız neler? Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Umut Karabulut aşırı sıcaklarda kalbi yoran 7 hatalı alışkanlığı anlattı, önemli önerilerde bulundu.

AZ SU İÇMEK

Uzmanlar her fırsatta sağlıklı bir yaşam için bol bol su içmemiz gerektiği konusunda uyarıda bulunsalar da ülkemizde günlük sıvı alımı hala yetersiz kalıyor. Vücut aşırı sıcaklardan olumsuz yönde etkilenmemek için terlemeye başlıyor. Özelikle aşırı terleme sonucunda da ciddi miktarda sıvı kaybediyor. Buna paralel olarak da vücutta dolaşan kan miktarı azalıyor. Vücut aynı ritmi yakalayabilmek için daha fazla efor sarf edip yorulunca, ciddi tansiyon düşüklüğü, bayılma ve böbrek fonksiyon bozukluğu gibi önemli sorunlar gelişebiliyor. Bu nedenle günde en az 2,5-3 litre su içmek yaşamsal öneme sahip. Ancak kalp yetersizliği hastalarında sıvı kısıtlaması yapıldığı için mutlaka hekime danışmak gerekiyor.

KLİMAYA DOĞRUDAN MARUZ KALMAK

Klima yaklaşık 21-24 derece aralığında kalmalı. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da klimaya doğrudan maruz kalmaktan kaçınmak. Aksi takdirde gelişecek enfeksiyonlar kalp yetmezliğini ve ritim bozuklukları sorununu artırabiliyor.

FAZLA SODA İÇMEK

Soda ve maden suyu gibi mineralden zengin sıvıların fazla tüketilmesi tuz yükünü artırıyor. Buna bağlı olarak vücutta su tutulumu artıyor ve tansiyon yükselmesi, ödem artışı, hatta kalp yetersizliği gibi ciddi tablolar gelişebiliyor. Bu nedenle sıvı olarak suyu tercih etmeye özen göstermek gerekiyor.

AŞIRI SPOR YAPMAK

Düzenli spor yapmak kalp ve damar sağlığı için çok önemli. Ancak dikkat! Yaz aylarında spor vücutta belirgin bir sıvı kaybına neden oluyor. Bunun sonucunda da özellikle açık havada yapılacak olan uzun süreli ve tempolu egzersizler sıvı kaybını artırarak tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılmalara yol açabiliyor. Bu nedenle kalp hastalarının spor yaparken sabah erken veya akşam üzeri saatlerini tercih etmeleri gerekiyor.

SOĞUK DUŞ ALMAK

Soğuk duş damarlarda büzülmeye neden olacağı için tansiyonun yükselmesini tetikleyebiliyor. Yine damarlarda büzülme uzun sürerse bu durum kalp krizine kadar ilerleyebiliyor. Bu nedenle yaz aylarında ılık suyla duş almak çok önemli.

Gece sık idrara çıkıyorsanız dikkat!

Kemik erimesini harnupla durdurun

Akraba evlilikleri Gaucher hastalığı riskini artırıyor

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Altın yükselişe mi geçiyor, yatırımcılar ne yapmalı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Uzmanların sırrını çözemediği 8 gizem

ABD'de ölüleri gömmeden önce giydirip bu şekilde sergiliyorlar