• $8,2883
  • €9,672
  • 497.609
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Ekim 2020 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Önyargıları kaldırıp attı

Önyargıları kaldırıp attı

Doğuştan omurilikte gelişim bozukluğu olan ve tekerlekli sandalyeye bağlı hayat süren Beyzanur, haltere başladıktan 7 ay sonra Türkiye Şampiyonu oldu. 'Bu kız hiçbir şey başaramaz' diyenlere inat altın madalya kazandığını söyleyen genç sporcu, "Hedefim Avrupa ve dünya şampiyonluğu" dedi.

Antalya'da yaşayan Beyzanur Ceylan, bilimsel adı Spina Bifida olan omurilikte gelişim bozukluğu ve hidrosefali adı verilen beynin derinliklerindeki ventrikül denen boşluklarda aşırı sıvı birikmesi hastalığıyla dünyaya geldi. Tekerlekli sandalyeye bağlı çocukluk geçiren Ceylan, engelli birey olarak yaşadığı zorluklara rağmen eğitim hayatını başarıyla sürdürdü. Liseden mezun olan Beyzanur, üniversiteye hazırlandığı süreçte ailesi ve arkadaşının yönlendirmesiyle haltere başladı.

45 KİLO KALDIRARAK ÖDÜL ALDI

Antrenör Ekrem Celil yönetiminde 14 aydır antrenman yapan Beyzanur Ceylan, ilk madalyasını spora başladıktan 7 ay sonra elde etti. Mart ayında Adana'da katıldığı Türkiye Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası'nda 41 kilo kategorisinde 45 kilo halter kaldırıp altın madalyanın sahibi olan Ceylan, Türkiye şampiyonu olmanın gururunu yaşadı. Kazandığı madalya ile sporda başarılı olacağına inancı artan Beyzanur Ceylan, "Hedefim Avrupa ve dünya şampiyonluğu" diyor.

SPOR ÖZGÜVENİMİ ARTIRDI

Bazı insanların kendisine yönelik sözleri veya acır gibi bakmasına eskiden çok üzüldüğünü söyleyen 19 yaşındaki Beyzanur Ceylan şunları söylüyor: "Spora başlayıp, madalya kazandıktan sonra kendime güvenim arttı. Artık hayatımdaki zorluklara gülüp geçmeyi tercih ediyorum. 'Bu kız hiçbir şey başaramaz' diyenler oluyordu. Onlara inat daha fazla başarı kazanmak istiyorum." 

<p>Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye Cumhuriyeti'nin 97'nci kuruluş yıl dönümünü, hazırladığı v

MSB'den cumhuriyetin 97. yılına özel video

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da şiddetli yağış hayatı felç etti! Yollar göle döndü

İstanbul güne yağmurla başladı