• $16,3195
  • €17,4073
  • 971.878
  • 2390.58
19 Ocak 2022 Çarşamba 17:41 | Son Güncelleme:

Omicron'un en belirgin 5 belirtisi analiz edildi! Dikkat: Herkes grip olduğunu düşünüyor ama...

Omicron'un en belirgin 5 belirtisi analiz edildi! Dikkat: Herkes grip olduğunu düşünüyor ama...
BBC Türkçe

Koronavirüs salgınında son dönemin en etkili varyantı olan Omicron dünya genelinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bugüne kadarki en bulaşıcı varyant olduğu bilinen Omicron belirtileri diğer mevsimsel hastalıklara benzeyebiliyor. Grip ya da soğuk algınlığı ile karıştırılan Omicron'un şu ana kadar ki en belirgin 5 belirtisi araştırmacılar tarafından analiz adildi. İşte en belirgin 5 Omicron semptomu...

Koronavirüs salgınının en etkili ve bulaşıcı olduğu bilinen Omicron ile ilgili yeni araştırma verileri ortaya çıktı. Son dönemde artan koronavirüs vakalarının yanı sıra grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların da çoğalması kafa karışıklıklarına yol açtı. Hemen hemen benzer semptomları gösteren hastalıklarda insanlar Omicron olup olmadığını merak etmeye başladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Omicron varyantına yakalananlar hastalığı çoğunlukla diğer varyantlardan daha kolay atlatsa da sayının artması sağlık birimlerinin üzerindeki baskıyı artırıyor. Özellikle aşısız ve yüksek riskli kişiler için endişe devam ediyor.

COVİD-19 VE DİĞER SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI ARASINDAKİ FARKI NASIL BİLEBİLİRİZ?

Omicron semptomları

King's College London Epidemiyoloji bölümünden, ZOE Covid Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Tim Spector BBC'ye, "Omicron'un, Delta varyantını hafif semptomlarla geçiren aşılanmış insanlarda gördüğümüz gibi geçtiğini düşünüyoruz" dedi.

Binlerce kişinin uygulamaya kaydettiği semptomların verilerini toplayan araştırmacılar Delta ve Omicron varyantlarının semptomlarını analiz ediyor.

Şimdiye kadar kaydedilen beş ortak semptom:

* Burun akıntısı

* Baş ağrısı

* Yorgunluk (hafif ya da şiddetli)

* Hapşırma

* Boğaz ağrısı

Bu hafif semptomlar daha çok aşılanmış ya da başka şekilde bağışıklık kazanmış kişilerin verileriyle belirlendi. Omicron'un aşılanmamış ya da düşük bağışıklığı olan kişiler üzerinde nasıl bir etki bırakacağını söylemek için henüz erken. Prof. Spector, Omicron'u soğuk algınlığıyla çok benzer semptomlarla geçirenlerin Covid-19 olup olmadığını fark etmesinin zorlaştığını söylüyor.

Bu da Omicron'un hızla yayıldığı Londra gibi yerlerde, soğuk algınlığı şikayeti olan kişilerin aslında Covid-19 pozitif olma olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor. Eğer koronavirüs belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, hafif semptomlar ya da asemptomatik bile olsanız, yapılması gereken en önemli şey bir an önce test olmak. Son Covid-19 varyantlarında ateş, öksürük, koku ve tat kaybı belirtileri görülüyordu. Ancak Prof. Spector enfeksiyonu geçiren son kişilerde bu "klasik" semptomların görülmediğini belirtiyor.

HANGİ BELİRTİLER ENDİŞE VERİCİ?

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) aşağıdaki semptomlara dikkat edilmesini öneriyor:

* Birden devamlı öksürük

* Yüksek ateş

* Koku ve tat kaybı

ATEŞ KORONAVİRÜSÜN KESİN BELİRTİSİ Mİ?

37.,8 C'nin üzerindeki vücut sıcaklığı yüksek ateş belirtisi. Ateş, vücut Covid-19 dahil herhangi bir enfeksiyonla savaştığı zaman ortaya çıkıyor. Vücut termometresi kullanmak çok önemli. Ancak eğer evinizde bu termometreden yoksa ateşinizin olup olmadığını göğüs veya sırtınızda sıcaklık hissedip hissetmediğinize bakarak anlayabilirsiniz. Soğuk algınlığı genelde ateşe yol açmıyor. Bu nedenle eğer ateşiniz varsa test yaptırmanız tavsiye ediliyor.

EĞER ÖKSÜRÜK VARSA

Eğer soğuk algınlığınız varsa ya da gripseniz, muhtemelen öksüreceksiniz. Grip ise genellikle birden ortaya çıkıp kas ağrısı, titreme, baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ve burun akıntısı, öksürük gibi semptomlara yol açıyor. Soğuk algınlığında çok daha hafif belirtiler var. Öksürükle beraber burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırma görülüyor. Titreme, ateş, kas ve baş ağrısı az görülen semptomlar. Koronavirüs görülen hastalarda ise öksürük sık ve bir saatten uzun sürebiliyor, bir gün içinde üç veya daha fazla öksürük nöbeti yaşanabiliyor.

KOKU VE TAT ALMA KAYBI OLURSA NE YAPMALIYIZ?

Bunlar ana Covid-19 belirtileri. Eğer koku ve tat kaybınız varsa hemen test yaptırmalısınız. Sadece grip de olabilirsiniz ancak virüsün yayılmasını engellemek ve riski azaltmak için emin olmakta fayda var.

HAPŞIRMA KORONAVİRÜS BELİRTİSİ Mİ?

Eğer aynı zamanda ateş, öksürük, tat ve koku kaybı gibi semptomlarınız yoksa, hapşırma klasik bir Covid-19 belirtisi değil. Hapşırma enfeksiyonun yayılmasına yol açacağı için mendil kullanmak ve sonrasında elleri yıkamak gerek.

BURUN AKINTISI VE TIKANIKLIĞI NE ANLAMA GELİR?

Bu, koronavirüsün ana belirtilerinden biri değil. Ancak bazı Covid-19 hastalarında burun tıkanıklığı ve akıntısı görülebiliyor. ABD sağlık rehberi, burun akıntısı ve tıkanıklığının yanı sıra ishali de koronavirüs belirtileri arasında gösteriyor. Güney Afrika'dan verilere bakıldığında, sindirim sorunlarının da Omicron belirtisi olabileceği görülüyor. Ancak İngiltere'den Prof. Tim Spector, Omicron'un diğer varyantlarla benzer semptomların yanı sıra daha çok solunum yolu enfeksiyonuna yol açtığını belirtiyor.

OMİCRON YİNE DE ÇOK HASTA HİSSETTİRİYOR MU?

Omicron ile ilgili ön çalışmalar, bu varyantın öncekilerden daha hafif olduğunu gösteriyor. Bu durum ana virüsün mutasyonu olmasıyla birlikte, aşılamalar ve doğal bağışıkla da açıklanabilir.

Yine de çok hızlı yayılması, özellikle yüksek riskli hastalar için sorunlara yol açıyor. Koronavirüs taşıyan kişilerden bazıları çeşitli semptomlar gösterebilirken kimileri hastalığı asemptomatik geçirebiliyor.

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada

Dünyanın en garip hayvanları! İlk kez göreceksiniz