• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
27 Kasım 2021 Cumartesi 22:03 | Son Güncelleme:

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Yeni varyant Omicron virüsü nasıl bulaşır, öldürücü mü?

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir" Yeni varyant Omicron virüsü nasıl bulaşır, öldürücü mü"

Omicron virüsü ile ilgili BM sağlık kuruluşu, yeni varyantın endişe verici olduğunu söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid 19'un yeni varyantı Omicron hakkında daha fazla veri toplarken, acele seyahat kısıtlamaları yapılması gerektiği çağrısında bulundu. Peki Koronavirüs yeni varyantı Omicron virüsü nedir, nasıl bulaşır, öldürücü mü, belirtileri neler?

Omicron adı verilen Koronavirüs'ün yeni veryantı hakkında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uyarılarda bulundu. Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant Omicron ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Çıkan haber üzerine internet aramalarında "Koronavirüs yeni varyantı Omicron virüsü nedir, nasıl bulaşır, öldürücü mü, belirtileri neler?" sorularına yanıt arandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 26 Kasım Cuma günü koronavirüs varyantını 'endişe verici bir varyant' olarak sınıflandırdı ve ona Omicron adını verdi.

DSÖ, ilk olarak Güney Afrika'da keşfedilen omikron varyantının yarattığı riskler konusunda Cenevre'de acil bir toplantı gerçekleştirildi.

Omicron varyantının gittikçe arttığı ve diğer varyantlara göre Dünya çapında daha çok büyüme avantajına sahip olduğu belirtildi.

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyanta Dünya Sağlık Örgütü 'Omicron' adını verdi. DSÖ'den yapılan açıklamada "Ön bulgular yeni varyantın daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" denildi.

Dünya Sağlık Örgütü yeni ortaya çıkan ve "ağır mutasyona uğramış" bir Kovid-19 varyantını tartışmak için özel bir toplantı yaptı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Omicron adı verilen yeni varyantın yapılan ön bulgulara göre daha yüksek bulaşma riski taşıdığı belirtildi.

OMİCRON NE DEMEK?

Omikron, Yunan alfabesinin onbeşinci harfidir. Fenike alfabesi'nin ayin harfinden gelmektedir. Türkçe karşılığı O harfidir. Yunanca'daki bir diğer o sesine sahip olan Ωω ile karıştırılmamalıdır. Ο harfi yanına υ aldığında diftong yaratır, ve U olarak sesletilir. ι aldığı takdirde de i olarak okunur.

OMİCRON VARYANTI ÖLDÜRÜCÜ MÜ?

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada "Ön bulgular yeni varyantın daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde." ifadesine yer verildi.

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da görülen ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni varyant, küresel düzeyde endişeye neden oldu. Güney Afrika ve Botsvana'da 9 kişide görülen B.1.1.529 varyantı, "süper varyant" olarak nitelendiriliyor ve 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor.

Şimdilik düşük görülme sıklığına sahip bu varyanta karşı mevcut aşıların etkili olup olmadığına ilişkin araştırmalar sürüyor.

Yeni varyantın, Delta türünden daha bulaşıcı olabileceği ve aşıların bu varyanta karşı daha az etkili olabileceği ihtimali, dünya çapında endişelere yol açtı.

İngiltere, Güney Afrika ve Botsvana'nın yanı sıra Lesoto, Esvatini ve Zimbabve'yi de kırmızı listeye ekleme kararı alırken AB de Afrika'nın güneyinden yapılan uçuşları durdurmayı planladığını bildirdi.

Türkiye, yeni varyant henüz tespit edilmeden önce 15 Kasım'dan itibaren Güney Afrika'ya uçuşları durdurmuştu.

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları