• $16,6162
  • €17,395
  • 970.832
  • 2401.96
13 Aralık 2021 Pazartesi 23:06 | Son Güncelleme:

Omicron varyantı nedir, belirtileri neler? Omicron varyantı Türkiye'de var mı, ölüm oranı nedir?

Omicron varyantı nedir, belirtileri neler" Omicron varyantı Türkiye'de var mı, ölüm oranı nedir"

Omicron veryantı hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyanın bir çok ülkesinde vakaların artmasıyla birlikte, insanlar Omicron'un semptomlarının neler olduğunu ve ondan ölen olup olmadığını merak ediyor. Uzmanlardan gelen raporlara göre, varyant semptomlarının diğer SARS-CoV-2 varyasyonlarına kıyasla daha hafif olabileceğini gösteriyor, ancak uzmanlar daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Söz konusu internet aramalarında yoğun bir şekilde araştırılan "Omicron varyantı nedir, belirtileri neler? Omicron varyantı Türkiye'de var mı, ölüm oranı nedir?" sorularına yanıt olarak merak edilen tüm detayları bu haberimizde derledik.

Koronavirüsün yeni versiyonu Omicron veryantı tüm dünyada hissettirmeye başladı. Bilim adamları, bu kadar kısa sürede bu kadar çok mutasyonun nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyorlar. Omicron ilk olarak Güney Afrikalı bilim adamları tarafından keşfedildi. Şu anda dünyayı dolaşan yeni bir türün insandan hayvana geçtiğini, hızla adapte olduğunu ve insanlara geri geçtiğini öne sürülüyor. Peki Omicron varyantı nedir, belirtileri neler? Omicron varyantı Türkiye'de var mı, ölüm oranı nedir?

Yeni bir koronavirüs Sars-Cov-2 varyantının ortaya çıkması DSÖ, mutasyona uğramış virüsü resmi olarak bir endişe varyantı (VOC) ve Seromula'ya yakın olarak sınıflandırdı.

Farklı ülkelerden gelen yeni sürümle ilgili bilgiler hala parça parça ve çoğu zaman çelişkili. Uzmanlar, mutasyona uğramış virüsün testlerle daha az tespit edilebileceğinden veya hatta bağışıklık savunmamızı tamamen atlamanın öğrenilebileceğinden korkuyor. Bu nedenle aşılama artık kolay bir enfeksiyon seyrinin garantisi değil.

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Omicron varyantı etkisini başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada hissettirmeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), omicron varyantı nedeniyle henüz bir ölümün gerçekleşmediğini duyurdu. Omicron testi pozitif çıkan hastalarda yorgunluk, boğazda kaşıntı, burun akıntısı, baş ağrısı ve diğer vücut ağrıları ve ağrıları bildirilmiştir.

Omicron belirtileri arasında kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve çok fazla vücutta ağrı yaşanıyor. Omicron varyantı belirtileri arasında aşırı halsizlik gibi olağandışı belirtiler de görülüyor. Vakaların genelinde tat ve koku kaybı sık yaşanmıyor.

Yayınlanan bir çalışmada, Covid'e bağlı baş ağrıları incelendi. Ve araştırmacılar, başın her iki tarafında orta ila şiddetli ağrı ile üç günden fazla sürme eğiliminde olduklarını buldular. Katılımcılar baş ağrılarının kendileri için "darbeli", "bastırıcı" veya "bıçaklayıcı" olduğunu söyledi. Ve ağrı kesici aldıktan sonra baş ağrısının geçmediği belirtildi.

Omicron varyantı ile enfekte olan herkes için 9 çeşit COVID-19 semptomu hala çok olası, ancak yorgunluk şimdiye kadar en yaygın gibi görünüyor.

OMİCRON NEDİR? NE DEMEK?

DSÖ, B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adını değiştirerek, "Omicron" ismini verdiğini duyurdu. Bu mutasyonun daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında "Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" ifadelerine yer verdi.

Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantına "Omicron" adını verdi. İlk bulgulara göre Güney Afrika ve Botsvana'dan yayılan omicron varyantı daha yüksek bulaşma riski taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika'da görülen ve B.1.1.529 olarak adladırtılan koronavirüsün (Covid-19) yeni mutasyonunu değerlendirmek üzere düzenlenen toplantının detaylarına değindi.

TÜRKİYE'DE OMİCRON VAKASI VAR MI?

Fahrettin Koca, Türkiye'de 6 Omicron vakası tespit edildiğini açıkladı. Vakaların 5'inin İzmir'de 1'inin ise İstanbul'da olduğu ifade edildi.

Dünyayı endişelendiren Omicron varyantı ile ilgili yeni bulgular ve açıklamalar gelmeye devam ederken koronavirüsün daha bulaşıcı varyantı Türkiye'ye de sıçradı. Toplamda 57 ülkede görülen Omicron varyantı Türkiye'de yoplam 6 hastada görüldü. Bu hastaların 5'inin İzmir'de 1'inin İstanbul'da olduğu açıklandı.

Konuyla ilgili Meclis'teki bütçe görüşmelerinde millet vekillerinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, "Bizde 6 Omicron vakası var. İstanbul'da 1, İzmir'de 5 vaka var." dedi.

"ENDİŞE MUTASYONU" OLARAK SINIFLANDIRILDI

Omicron mutasyonunu taşıyan vaka sayısının Güney Afrika'daki giderek arttığını belirten DSÖ, yeni mutasyonunu "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırdığını kaydetti.

YENİ MUTASYON YAYILIYOR

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar B.1.1.529 mutasyonu taşıyan 100'den az vakanın rapor edildiği ifade edildi. Vakaların çoğunlukla Güney Afrika'da doğrulandığını belirten DSÖ, yeni mutasyonun Hong Kong, İsrail, Botsvana ve Belçika'da da tespit edildiğine dikkat çekti.

VARYANT GÜNEY AFRİKA VE BOTSVANA'DAN YAYILDI

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid İngiltere Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, mutasyonun "büyük bir uluslararası endişeye" neden olduğunu, fakat İngiltere'de herhangi bir vakanın tespit edilmediğini belirtti. Elde edilen deneyimlerin "hızlı ve mümkün olan en kısa zamanda hareket edilmesi gerektiğini" gösterdiğini bildiren Javid, B.1.1.529 mutasyonunun Güney Afrika ve Botsvana'dan "büyük ihtimalle" diğer ülkelere yayılmış olabileceğini kaydetti.

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Hong Kong'da yeni mutasyonun Güney Afrika'dan gelen 1 kişide ve aynı karantina otelinde birkaç gün sonra testi pozitif çıkan 1 misafirde tespit edildiği bildirildi. Bakanlık, 2 vakanın da Covid-19'a karşı tamamen aşılı olduğunu kaydetti.

B.1.1.529 olarak adlandırılan Güney Afrika mutasyonunun tespitinin ardından bazı ülkeler Afrika'daki bazı ülkelere olan sınırlarını kapatma kararı alırken, Belçika hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ülkede ilk kez Güney Afrika mutasyonunun tespit edildiğini duyurdu.

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke yaptığı açıklamada, yeni mutasyonun aşısız bir kişide tespit edildiğini ve şahsa 22 Kasım'da yapılan testin pozitif çıktığını duyurdu.

BİRÇOK ÜLKE, GÜNEY AFRİKA ÜLKELERİNE UÇUŞLARINI DURDURUYOR

Bu hafta başlarında Güney Afrika'da Covid-19'un yeni mutasyonu olan B.1.1.529'un tespit edilmesini ardından birçok ülkede yetkililer harekete geçerek, seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırıyor. Aralarında İngiltere ve Singapur'un da bulunduğu çok sayıda ülke, Güney Afrika ülkelerine olan uçuşlarını durdurma kararı aldı.

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer de, sosyal medya hesabından, AB ülkelerin, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve'ye seyahatlere kısıtlama getirilmesi kararı aldıklarını açıkladı.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamada, mutasyon nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini'nin kırmızı seyahat listesine alındığı ve bu ülkelerden gelen kişilerin 10 gün boyunca otel karantinası uygulamaları gerektiği ifade edildi.

Ek olarak Singapur, İtalya, Fransa ve İsrail, Mozambik'i kırmızı listeye alan ülkeler arasında yer alırken Japonya ise, Cumartesi gününden itibaren Güney Afrika'dan gelen yolcuların 10 gün karantinaya almaları ve bu süre içinde toplam 4 test yaptırmaları gerektiğini duyurdu.

ABD DE SEYAHAT YASAĞI GETİRDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni Kovid-19 varyantına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Danışmanlarının kendisine bu varyanta karşı bir an önce harekete geçme tavsiyesi verdiğini belirten Biden, pazartesiden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesotho, Esvatini, Mozambik ve Malavi'ye seyahat kısıtlaması uygulanacağını bildirdi.

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak