• $13,4669
  • €15,38
  • 786.845
  • 2085.76
29 Kasım 2021 Pazartesi 21:55 | Son Güncelleme:

Mustafa Cengiz nereli ne iş yapıyordu? Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz kimdir, kaç yaşındaydı?

Mustafa Cengiz nereli ne iş yapıyordu" Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz kimdir, kaç yaşındaydı"

Mustafa Cengiz, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cengiz'in Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır. Peki, Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz kimdir, kaç yaşındaydı? Mustafa Cengiz nereli ne iş yapıyordu?

Mustafa Cengiz'in cenaze töreni bugün düzenlendi. Cengiz, son yolculuğuna uğurlanırken , sevenleri ona son kez mezarı başında anıyor. Peki, Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz kimdir, kaç yaşındaydı? Mustafa Cengiz nereli ne iş yapıyordu? Galatasaray camiasının efsane ismi Mustafa Cengiz hakkında detaylar...

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Mustafa Cengiz, (25 Aralık 1949 tar 28 Kasım 2021) Türk bürokrat, iş insanı ve spor yöneticisi. 37. Galatasaray Başkanı.

Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde aldı. Gaziantep Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine (Mülkiye) girdi, buradan mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev yaptı, daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra memuriyetten ayrılarak Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık yaptı, İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yaptı, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı seçildi.

Petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketlerini yönetmekteydi. Sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesiydi. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmekteydi.

Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönüyle takdir edilirken transfer konusunda ise sıkça eleştirildi. Bu eleştirilere "Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem." diyerek cevap verdi.

6 Mayıs 2021'de kişisel Twitter hesabından Galatasaray'ın yapılacak ilk seçiminde başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. 22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas'a devretti.

Hayat Cengiz ile evli ve bir erkek çocuk babası idi.

MUSTAFA CENGİZ ÖLÜMÜ

Cengiz, 7 Mayıs 2020'de 10 saat süren bir beyin ameliyatı oldu. Operasyon başarılı geçti. 18 Mayıs'ta ise mide kanaması sebebiyle ikinci kez ameliyat oldu.

10 Ağustos 2021'de düzenleyeceği basın toplantısı iptal edildi ve hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde Cengiz'in beyninde tümör tespit edildi. 2 Eylül 2021'de yoğun bakıma alındı.

28 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'da kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi