• $7,938
  • €9,3991
  • 485.246
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 08:01 | Son Güncelleme:

Mektuptan çıkan belgesel

Mektuptan çıkan belgesel

Bit pazarından 5 TL'ye aldığı mektubu yazan kişinin izini süren akademisyen hayatını buna adadı. 1970'li yıllarda yazılan mektubun izini sürerek Kazım adlı gencin hikayesini yazıp, belgeselini çekti. Pek çok ödül kazandı.

1974 YILINDA YAŞAMINI YİTİRMİŞ

İzmir'de, 2016’da bit pazarından 5 liraya aldığı mektupların sahibini araştıran akademisyen Doç. Dr. Dilek Kaya, bu kişinin 1974 yılında bir dağ gezisinde ölen 19 yaşındaki Kazım Küçükalp olduğunu öğrendi. “Çok yönlü bir genç” olarak tanımladığı ve mektupları okudukça yakınlık duyduğu tıp fakültesi öğrencisi Kazım’ın izini sürerek bu karşılaşma hikayesini belgesele dönüştürdü.

TRT BELGESEL ÖDÜLÜ ALDI

Kaya, projesiyle pek çok ödüle layık görüldü. Aradaki 42 yıla rağmen Kazım’ı arkadaşı gibi gördüğünü belirten Kaya, “Bu hikaye sanki anlatılmak isteniyordu” diyerek belgeseli herkese açık internet platformuna yükledi. Belgeselin 2018 yılında tamamlandığını söyleyen Kaya, “TRT Belgesel Ödülleri’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ödülünü aldık. Daha sonra yurt içinde festivallerde finalist olduk. Bu yıl Antakya Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü aldık” dedi.

KAYA PARÇASINA PLAKET YAPTI

Doç. Dr. Kaya, ‘Arkadaşım’ dediği Kazım Küçükalp’e ait eski fotoğraflar ve mektuplara adeta gözü gibi bakıyor. Kazım’ın Altıparmak Dağları’nda çekilen son fotoğrafını çalışma masasına koyan Kaya, 19 yaşındaki gencin öldüğü dağdaki bir kaya parçasına, onun için plaket de hazırladı. Kaya, “Kazım’ın dağlarda bir izi olsun istedim” ifadelerini kullandı. 

<p>NASA tarafından numune toplaması için Bennu göktaşına gönderilen OSIRIS-REx uzay aracının yeni gö

NASA, Bennu göktaşına göndermişti: OSIRIS-REx uzay aracının yeni görüntüleri yayınlandı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurda kaçak sokulan hayvanlar Gaziantep'te korumaya alındı

Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Markar Esayan'ın cenaze törenine katıldı