• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
1 Ocak 2022 Cumartesi 00:11 | Son Güncelleme:

Mahsun Kırmızıgül kimdir, kaç yaşında? Mahsun Kırmızıgül aslen nereli, filmleri neler?

Mahsun Kırmızıgül kimdir, kaç yaşında" Mahsun Kırmızıgül aslen nereli, filmleri neler"

Ünlü yapımcı, yönetmen ve şarkıcı Mahsun Kırmızıgül 31 Aralık Cuma akşamı Show Tv ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Şarkıcılığını yanında birçok filme yönetmenlik yapan Kırmızıgül 16 yılın ardından yeni albümüyle müzik piyasasına geri dönüyor. Asıl ismi Abdullah Bazencir olan sanatçı sahne adı olarak Mahsun Kırmızıgül'ü tercih ediyor. Peki, Mahsun Kırmızıgül kaç yaşında ve nereli? İşte ünlü sanatçının hayatı ve biyografisi...

Uzun yıllardır müzik dünyasından uzak kalan Mahsun Kırmızıgül Show Tv'de yayınlanacak yılbaşı özel konseriyle 16 yıllık araya son veriyor. Mahsun Kırmızıgül ismiyle tanınan ve asıl adı Abdullah Bazencir olan sanatçı şarkıcılığının yanında oyunculuk, yönetmenlik ve senaristlik de yapıyor. Ünlü sanatçı 16 yıl aradan sonra hazırladığı 'Hoş Geldin' adlı yeni albümünün ilk konseriyle 31 Aralık gecesi Show TV'de dinleyicisiyle buluşuyor. İşte Mahsun Kırmızıgül'ün hayatı, filmleri ve biyografisi...

MAHSUN KIRMIZIGÜL KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VE NERELİ?

Şarkıcı, yönetmen, senarist ve oyuncu Mahsun Kırmızıgül 26 Mart 1969 tarihinde 22 çocuklu Zaza kökenli bir ailenin bireyi olarak Diyarbakır'ın Hani ilçesinin Vezir köyünde dünyaya geldi. Annesinin adı Faika, babasının adı ise Çerkez'dir. Asıl adı Abdullah Bazencir olan Mahsun Kırmızıgül doğduktan sonra babası imam nikâhlı annesini ve kardeşlerini bırakıp Bingöl'e gitti.

Kırmızıgül, ilkokul çağına geldiğinde aile Diyarbakır'a göç etti. İlk ve orta okulları Diyarbakır'da bitirdi. Babası gittikten sonra eve bakan abisinin iş kazasında ölümünden sonra annesi bir kiremit ocağında çalışmaya başlamış, Kırmızıgül de ailenin geçimini sağlayabilmesi için çiğ köftecide çalışmış ve çaycılık yapmıştır.

1981 yılında müzik çalışmalarına başlayan şarkıcı amatör olarak altı albüm yaptı. Prestij Müzik, Mahsun Kırmızıgül ile birlikte %600'lere varan büyük bir atılım göstererek 5 yıl içinde müzik sektöründe zirveye taşındı. Özcan Deniz Yalan mı; Haluk Levent Bir Gece Vakti; Seda Sayan Ah Geceler; Ayhan Aşan Sen de mi; Ertuğrul Polat Gittiğin O Gün; Gülşen Yiğidim gibi çalışmaların, besteleri ve müzik yönetmenliğinde çalıştı. Şirketin birçok sanatçısına da müzikal anlamda bestelerini verdi.

1994 yılında yayınladığı albümü "12'den Vuracağım"dan "Bebeğim Benim" şarkısı ile pop şarkıların yayınlandığı pek çok televizyon müzik listelerinde bir Arabesk / Fantezi şarkısı olarak yüksek başarı yakaladı. 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Arabesk En İyi Erkek kategorisinde aday gösterildi. "12'den Vuracağım" albümü "Bebeğim / Kardeşlik Türküsü" adıyla da bilinmektedir.

1998 Mayıs'ta çıkardığı Yıkılmadım adlı albümü ile o zamanlar müzikal anlamda imzasını atan Mahsun Kırmızıgül, bu albümü için toplam üç video klip çekti. Bu albüm şimdiye kadar 2.500.000 adet sattı[kaynak belirtilmeli], 1998 Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde halkın verdiği oylarla üç ayrı dalda ödül aldı. "Fantezi Müzik" dalında "Yılın Sanatçısı" seçilirken, "Yıkılmadım" adlı parçası da "Yılın Şarkısı" seçildi. 1998'in en çok satan albümü ise 2.500.000 satış ile Yıkılmadım adlı albümü idi[kaynak belirtilmeli]. Sanatçı ayrıca aynı yıl içinde "Türk Halk Müziği" dalında Altın Kelebek ödülünü alarak "Yılın Sanatçısı" seçildi. Magazin Gazetecileri Derneğinin geleneksel ödülünde ise yine "Yılın Sanatçısı" seçildi.

Mahsun Kırmızıgül'ün ortağı ve aynı zamanda sanatçısı olduğu Prestij Müzik etiketi ile çıkan albümleri için çekilip gösterime giren klipler ise, "Alem Buysa Kral Sensin", "Bebeğim, Allah'ını Seveyim", "Ağlama Sen", "Maço Erkek", "Ben de Sizdenim", "Kardeşlik Türküsü", "İnsan Hakları", "Sevdalıyım", "Bu Sevda Bitmez", "Taşra Delikanlısı", "Kızlar", "Hemşerim", "Belalım", "Her Şeyim Sensin", "Yıkılmadım", "Yoruldum", "Kardeşe Ağıt", "Kahpe Felek", "Göçmen Kızı", "Garip". 1 Müzik etiketi ile; "Vefasız", "Sarı Sarı", "Daye", "Düş de Gör-Nemrud'un Kızı", "Saygımdan", "Hayat Ne Garip", "Ay Aman", "Bizden Değildir", "Azar Azar", "Dinle", "Gül Senin Tenin".

2004'te, A1 Müzik adlı müzik yapım şirketini kurdu. Şirketle ilk faaliyetini aynı yıl yayımlanan Sarı Sarı - Başroldeyim albümünde, ikinci faaliyetini ise 2006'da yayımlanan Dinle albümü ile gerçekleştirdi. Yaşar İpek, Ercüneyt Özdemir, Avni Polat, Celal Yarıcı ve Çağlayan Topaloğlu da şirket bünyesinde faaliyet göstermiş sanatçılardır.

MAHSUN KIRMIZIGÜL FİLMLERİ VE DİZİLERİ

Dizileri

-Alem Buysa (1994)

-Bu Sevda Bitmez (1996)

-Hemşerim (1997)

-Yıkılmadım (1998)

-Zalim (2003)

-Aşka Sürgün (2005)

-Hayat Devam Ediyor (2011-2013) Genel Yönetmen - Hikâye

-Benim İçin Üzülme (2012) Genel Yönetmen - Hikâye

-Babalar ve Evlatlar (2012) - Hikâye

Filmleri

-Yaşamak Haram Oldu (1987)

-Beyaz Melek (16 Kasım 2007)

-Güneşi Gördüm (12 Mart 2009)

-Gecenin Kanatları (2009)

-New York'ta Beş Minare (5 Kasım 2010)

-Sadece Sen (2014, yapımcı)

-Mucize (2015)

-Vezir Parmağı (2017)

-Mucize 2: Aşk (2019)

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı