• $13,6218
  • €15,2714
  • 794.19
  • 1956.13
9 Kasım 2021 Salı 11:20 | Son Güncelleme:

Macron'un Doğu Akdeniz tedirginliği: Türkiye'nin çok ciddi kartları var

Sakarya Üni. Öğr. Üy. Prof. Dr. Bünyamin Bezci, "Fransa Akdeniz'i kendi arka bahçesi gibi görüyor. Burada Türkiye'nin veya başka bir ülkenin Fransa'nın üstünde bir rol kapmasını arzu etmiyor" dedi. Fransa'nın sömürgecilik döneminden beri kalan Doğu Akdeniz'deki etkisini kaybetmek istemediğini söyleyen Bezci, "Türkiye'nin bölgede çok ciddi kartları ve varlığı var. O kartları ve varlığı aşarak Fransa'nın tek başına bir şey yapması mümkün değil." ifadesinde bulundu.

24 TV 'de katıldığı programda Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Libya Zirvesi'nde Rumları masaya çağırdığını belirten Sakarya Üni. Öğr. Üy. Prof. Dr. Bünyamin Bezci, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu nedenle zirveye iştirak etmediğini ifade etti.

Bezci Türkiye ile Fransa arasında yaşanan Doğu Akdeniz krizi ile ilgili şunları ifade etti:

MACRON, TÜRKİYE'NİN FRANSA'NIN ÜSTÜNDE BİR ROL KAPMASINI KABUL ETMİYOR

Fransa Akdeniz'i kendi arka bahçesi gibi görüyor. Burada Türkiye'nin veya başka bir ülkenin Fransa'nın üstünde bir rol kapmasını arzu etmiyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un toplayacağı bir Libya Zirvesi'nden bir sonuç çıkmayacağını gördüğü için meseleye girmedi. Libya konusunda Berlin Zirvesi'nden sonra değişen bir şey yok. Türkiye şu anda kendi konumunu almış durumda. Ankara, Libya'daki meşru hükümete, yapısal sorunları aşması için yardım ediyor. Yine de Libya'daki hükümette oluşan çatlaklardan dolayı Türkiye ile Fransa arasında bir elektriklenme olduğu söylenebilir.

"AKDENİZ'İ YENİDEN KENDİSİ DÜZENLEMEK İSTİYOR"

Sonuçta Fransa'nın Akdeniz'de kurduğu sistem, siyasal, ekonomik ve kültürel akışlar dahil Akdeniz'i bir arka bahçesi olarak görüyor. Nasıl Almanya, Doğu Avrupa'yı arka bahçesi gibi görüyorsa Fransa'da Doğu Akdeniz'i arka bahçesi gibi görüyor. Burada Türkiye'nin ya da herhangi başka bir ülkenin Fransa'nın üstünde bir rol kapmasını istiyor. O yüzden Almanya gibi bir arabulucunun topladığı Berlin Konferansı'nda çıkan sonuçları da tatmin edici bulmadı. Akdeniz'i yeniden kendisi düzenlemek istiyor. Oradaki konumları kendisi bir şekilde belirlemek istiyor.

"TÜRKİYE'NİN ÇOK CİDDİ KARTLARI VAR"

Türkiye'nin özellikle Libya konusunda rahat hareket edebileceği ülkelerden bir tanesinin İtalya olduğunu söyleyebiliriz. Fransa, Atina ile bu kadar yakınsa Yunanistan'la İtalya'nın Libya konusunda çıkarlarının ortak olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye'nin de bölgede çok ciddi kartları ve varlığı var. O kartları ve varlığı aşarak Fransa'nın tek başına bir şey yapması mümkün değil. Fransa'nın Türkiye'ye önerdiği bir nevi eş başkanlıktı. Fakat Türkiye, bu eş başkanlığın gerçek anlamda bir eş başkanlık olmadığını düşündüğü için reddettiğini düşünüyorum.

"TÜRKİYE'NİN BÖLGEDEKİ KOALİSYONU ÇATLATMASI GEREK"

Macron'un bu politikasının güçlenmesinde Avrupa Birliğinin bir etkisi var. Özellikle Fransa'nın Akdeniz politikasını, AB tarafından toptan desteklendiğini de söyleyemeyiz. Bu anlamda Almanya'nın Yunanistan ve Akdeniz konusunda nasıl kendisini geriye çekerek arabulucu rolünü oynamaya çalıştığını gördük. Bu nedenle Macron Doğu Akdeniz'de yalnız hareket ediyor ama AB ülkeleri dışında arkasında Mısır da var, Suud da var.

Türkiye'nin bu bölgedeki siyasetini yürütebilmesi için buradaki koalisyonu da çatlaması gerek

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var
Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı
MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı

MMU için heyecanlandıran gelişme! Dünyanın en büyüğü satın alındı

Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu
Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu

Tesla'dan Türkiye'de 10 ile şarj istasyonu

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Dışarıdan bakıldığında garaj gibi görünüyor ama...

Elon Musk'ın roketi kontrolden çıktı! Çarpacağı tarih açıklandı

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?