• $7,9487
  • €9,3887
  • 486.305
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Şubat 2020 Çarşamba 08:01 | Son Güncelleme:

Koronavirüsten korunmak için 10 öneri

Koronavirüsten korunmak için 10 öneri

Solunum yoluyla bulaşan koronavirüsten korunmak için normal ağız maskesi değil, özel filtreli maske kullanmak gerekiyor. Koruma gözlüğü de mutlaka olmalı! Hijyen kurallarına uyulması ve el temizliğine dikkat edilmesi de çok önemli.

Daha çok hayvanlarda hastalık etkeni olan “koronavirüs” ailesine ait mutasyon geçirmiş ve “2019-nCov” olarak adlandırılan virüs, geçen yılın aralık ayının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde insanlarda da hastalık oluşturmaya başladı. “Koronavirüs” ailesinin SARS ve MERS olarak adlandırılan üyelerinden farklı olarak insandan insana bulaşabilen virüs, akciğer enfeksiyonları ve tedavi edilmediğinde, ağır akut solunum yetersizliği sendromu hastalıklarına yol açabiliyor. Korona virüsünden korunmak için gerekli önlemleri almak yaşamsal önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, “koronavirüs” hakkında uyarılarda bulundu.

ÖKSÜRÜK VE ATEŞLE BAŞLIYOR

Korona virüsü, influenza virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyonlara benzer şekilde hapşırık ve öksürük sonucu, havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşabilir. Ayrıca enfekte yüzeylerden temasla, ağız ve gözler de bulaş yolu olabilir. Virüsün geçişini takiben 5-11 gün içinde öksürük ve ateş gibi genel grip şikayetleri ortaya çıkar. Hastalığın tanısı, solunum yolu salgılarından alınan örneklerle konulmaktadır. Üst solumum yollarındaki bu tabloya, alt solunum yolları tutulumu da eklendiğinde hastanın durumu ağırlaşabilir. Koronavirüs; SARS’ta yüzde 11 -12 ve MERS’te yüzde 35-50 olan yaşam kaybı oranlarıyla karşılaştırıldığında, yüzde 1-2 gibi oldukça düşük bir orana sahip olsa da hızla bulaşabilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle tehlike oluşturmaktadır.

HİJYEN KURALLARI ÖNEMLİ

Virüsün boyutu 3 mikron civarındadır. Bu nedenle normal ağız ve burun maskeleri hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltmaktadır. Virüsten koruyucu özellikteki maskelerin çok daha özel filtreleri bulunmaktadır ve bunlar, koruma gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Hijyen kurallarına uyulması, el temizliğine dikkat edilmesi, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınılması çok önemlidir. 

HENÜZ AŞISI BULUNAMADI 

Hastalığa yakalanan kişilerin tedavisinde özellikli bir yöntem henüz keşfedilmiş değildir. Virüsü taşıyan ve hastalık şüphesi taşıyan kişilerden virüs tanısı için örnek alınmalıdır. Tanı konulan kişiler karantinaya alınmalı ve genel destek tedavileriyle takip edilmelidir. Hastalıktan korunabilmek için henüz bir aşı bulunmamaktadır. 

BELİRTİLERİ

- Ateş

- Öksürük

- Nefes darlığı

- İshal

- Bulantı-kusma

Hastalık belirtileri görülen kişilerden mutlaka örnek alınmalı!

BU UYARILARI DİKKATE ALIN

1- Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.

2- Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, dikkat edin.

3- Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

4- Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

5- Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

6- Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmaktan kaçının.

7- Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin edin.

8- Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.

9- Hasta hayvanlarla temastan özellikle kaçınılmalıdır.

10- Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Torba yasa teklifinde neler var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye ateş gücünü dünyaya gösterdi! İşte Ateş Serbest-2020 faaliyetinden ilk kareler

23 Ekim Cuma günü burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları