• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
18 Ağustos 2020 Salı 22:41 | Son Güncelleme:

Kahvedeki krema karaciğeri yağlandırır

Kahvedeki krema karaciğeri yağlandırır

Kahve, kalp kirizini önleyici ve bağışıklığı güçlendirici etkisiyle biliniyor. Fakat içine eklenen süt tozu, krema, vanilya, karamel gibi maddeler, içeceği ‘şeker deposu' haline getirerek karaciğer yağlanmasına davetiye çıkartıyor.

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen kahve, kalp damar sağlığını koruyor, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların oluşmasını önlüyor. Fakat son yıllarda popüler olan süt tozu, vanilya, karamel gibi katkı maddeleri kahvenin bu yararlı etkisini yok edip kalorisi yüksek bir içecek haline gelmesine yol açıyor. Kahveye katılan zararlı bileşenler arasında süt tozunun ilk sırada yer aldığını anlatan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, "Her besinin olduğu gibi aşırı kahve tüketiminin de vücudumuza zararları var. Özellikle süt tozu, krema, vanilya, fındık, karamel gibi aromalar, tatlandırıcı içeren kahveler vücudumuza zarar veriyor. Kahveye katılan zararlı bileşenler arasında süt tozu en başta yer alıyor. Süt tozunun içerisinde bulunan melamin bileşeni karaciğer yağlanmasına yol açıyor. Süt tozu kadınlarda özellikle dolaşım sistemini bozarak selülit oluşumuna sebep oluyor. Bunun dışında krema içerisindeki doymuş yağlar nedeniyle vücutta karaciğer yağlanması ve bölgesel yağlanmaya yol açıyor. Kolesterol, trigliserid de kötü etkileniyor” uyarısında bulundu.

SPOR ÖNCESİ İÇERKEN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI EKLEYİN

Şekersiz ve sade bir kahvenin herhangi bir kalori içeriği olmadığını anlatan Çavuş, “Aksine metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle kilolu kişilerde yağ yakımını hızlandırmada önemli bir etken. Ancak krema ve şeker içeriği yüksek olan kahveleri önermiyoruz. Şekersiz sade kahvenin kalori içeriği yok ancak içerisine süt ilave ettiğimizde kalori aşağı yukarı 100 olacaktır. Krema ve şeker içeriği yüksek bir kahvenin bir fincanı ise 500 kaloriye kadar çıkmaktadır. Kahvenin içerisine son zamanlarda yağ koymak da çok popüler oldu. Tereyağ kalp rahatsızlığı açısından risk oluşturur. Ancak spor öncesi sade bir kahvenin içerisine atılacak bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı sporda performansı artırmaya yardımcı olacaktır” dedi.

SON DÖNEMDE ÇOK POPÜLER AMA DİKKAT!

Özellikle son dönemde popüler olan vanilya, karamel, fındık gibi kahveye eklenen ekstra maddelerin şeker oranı bir hayli yüksek olduğunu hatırlatan Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, “Ancak bunların vücuda zararı oldukça fazla. Bu katkı maddelerinin şeker içeriği çok yüksek ve bu fazla şeker vücutta yağlanmaya sebep oluyor. Kan şekeri düzeyi bozuluyor ve diyabete yol açıyor. Bunun yanı sıra reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yol açıyor. Gün içerisinde çok fazla şekerli kahve tüketmek gereksiz yere kalori alımına sebep oluyor. Dolayısıyla anlık doygunluk hissedebiliriz ama uzun vadede çok çabuk acıkırız. Dolayısıyla fazla şeker ve kalori vücutta yağlanmaya sebep oluyor ve kilo artışına yol açıyor. Obezite, insülin direnci, karaciğer yağlanması, kolesterol gibi hastalıklarla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

Kalça ağrısından kurtaran 6 öneri

Stres varsa tansiyon da var

Fesleğeni kaynatıp içerek reflüyü yenin

40 yaşından sonra endoskopi yaptırmak şart

<p>Siyaset Bilimci-Sosyolog Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Sosyal İşler'de Trump cephesinde yaşananları ve

'Küreselciler tarafından Trump'a karşı bir boğma hamlesi var'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Akrep ve fare karşı karşıya gelirse... İlk kez görüntülendi!

Ölümsüzlük mantarı olarak biliniyor! Türkiye'de üretilmeye başlandı