• $13,5716
  • €15,3064
  • 804.754
  • 1963.85
29 Kasım 2021 Pazartesi 09:06 | Son Güncelleme:

İnternet üzerinden 10 bin dolar kazanın

İnternet üzerinden 10 bin dolar kazanın
Milliyet

Yeni bir gelir modeli haya geçti. İnternette ürettiğiniz içerikler sayesinde YouTbe'un hayata geçirdiği YouTube Shorts Fonu'ndan 100 ila 10 bin dolar gelir elde etmeniz mümkün hale geldi.

İçerik üretmek her geçen gün daha kıymetli hale geliyor. Geçen mayısta hayata geçirdiği YouTube Shorts Fonu'yla marka, video izleme ve içerik oluşturmaya yeni bir boyut kazandırdı. Ekim ayında Türkiye'de de hizmete açılan fonla birlikte hem kanal sayısı arttı hem de içerikler zenginleşti. İçerik üreticilerine ayda 100 ila 10 bin dolar gelir imkânı sunan fonu YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop önemli açıklamalarda bulundu

YOUTUBE, SHORTS FONU'NU GEÇEN MAYIS AYINDA HAYATA GEÇİRDİ. ÖNCELİKLE NASIL BİR FİKİR VE AMAÇLA YOLA ÇIKILDI?

Kısa biçimli videolar olan Shorts, YouTube'da video izlemenin ve içerik oluşturmanın yeni yolu olarak kurgulandı. YouTube Shorts Fonu'nu Shorts içerik üreticilerine gelir kaynağı oluşturmak için uzun vadeli bir ödüllendirme yöntemi olarak oluşturduk. YouTube Shorts Fonu ile içerik üreticileri ve sanatçılar, reklamdan ücretli dijital ürünlere, ticari ürünlerden markalı içeriklere kadar, YouTube üzerinde ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilecekler. YouTube olarak son üç yılda dünyada içerik üreticilerine, sanatçılara ve medya şirketlerine 30 milyar dolar ödeme yaptık. Şimdi de Shorts formatındaki içerikleri desteklemeye odaklanmış durumdayız.

PLANLADIĞINIZ GERİ DÖNÜŞLERE VE YARATICI İÇERİKLERE ULAŞILABİLDİNİZ Mİ?

YouTube Shorts ile video çekme deneyimi, hem YouTube hem de diğer platformlardaki içerik üreticilerinin dikkatini çekti. Bu durum, Shorts videoları üreten YouTube kanallarının artışıyla sonuçlandı. Shorts videolarının artmasıyla birlikte izleme oranları da yükselişe geçti. İçerik üreticilerinin yaratıcılığına fırsat veren bir alan açabildiğimiz için mutluyuz.

SHORTS FONU'NDAN YARARLANABİLMEK İSTEYENLERİN TAKİP ETMESİ GEREKEN ADIMLAR NELER?

Açılan kanalın YouTube'un topluluk kurallarına, telif hakkı kurallarına ve ödeme politikalarına uygun olması ve içerik üreticilerinin kanallarına son 180 gün içinde en az bir adet formata uygun Shorts videosu yüklemiş olmaları gerekiyor. İçerik üreticisinin yaşadığı ülke/bölgede kabul edilen reşit olma yaşının üzerinde olması da aranan bir diğer koşul. Kanalın uygun görülmesi için hâlihazırda YouTube'dan ödeme alınıyor olması şartı da aranmıyor. Üçüncü taraf sosyal medya platformlarından alınan filigranlı veya logolu videolar, orijinal olmayan videolar (örneğin, filmlerden veya TV şovlarından doğrudan ve düzenlenmeden alınan görüntüler) veya diğer içerik oluşturucuların kanallarından alınarak yeniden yüklenen videolar değerlendirmeye alınmıyor.

PEKİ, YOUTUBE SHORTS FONU'NDAN NASIL VE NE KADAR GELİR ELDE EDEBİLİR BİR KANAL SAHİBİ?

Fondan yararlanmaya hak kazanan içerik üreticileri, kanalın toplamdaki Shorts performansına ve izleyicilerinin konumuna göre hesaplanacak olan bonus ödemelerin yanı sıra, başlangıç olarak her ay 100 ila 10 bin dolar arasında gelir elde edebilecek.

TÜRKİYE CANLI YAYIN SEVİYOR

Çağımızın altını olarak olarak tanımlayabileceğimiz içerik üreticiliğinde yaratıcılığı ve farklılığı teşvik eden fonlar ne kadar etkili olabilir?

Kovid-19 salgını ile birlikte hayatımızda ve davranışlarımızda önemli değişiklikler meydana geldi. Yaşanan bu değişim, dijital dünyaya ve YouTube'a da yansıdı. YouTube analistlerinin, içerikleri derinlemesine inceleyerek hazırladıkları YouTube Culture and Trends Raporu'nda bu konuya dair faydalı bilgiler var. Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 73'ü, başkalarıyla birlikteyken YouTube izlediklerinde onlarla daha iyi bağ kurabildiğini belirtiyor. Video izleme deneyimi artık kişisel olmanın ötesine geçerek topluluğa hitap eden bir eyleme dönüşmüş durumda. Yine rapora göre son 12 ayda Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 92'si canlı yayınlanan bir etkinliği izlediğini belirtirken, rapora katılan ülkelerdeki kullanıcıların yüzde 64'ü de ayda en az bir kez gerçek dünyada asla katılamayacakları bir etkinliği online izlediğini söylüyor. Bu tarz fonlar onları yeni içerikler üretmeye, yeni iş modelleri geliştirmeye teşvik ediyor.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!

Yıllar sonra ortaya çıktı! Yeşilçam'ın efsane filminde utandıran kare...

Patates filizlendiyse dikkat! Eğer bu şekilde tüketirseniz...