• $7,9654
  • €9,4415
  • 489.415
  • 1193.84
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
21 Şubat 2020 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Eyvah çocuğum konuşamıyor demeyin! Zeki çocukların hastalığı kekemelik

Eyvah çocuğum konuşamıyor demeyin! Zeki çocukların hastalığı kekemelik

Çocuk yaşta ortaya çıkan kekemelik birçok ailenin bakış açısının aksine bir zeka geriliği problemi değildir. Aksine beynin hızlı düşünmesinden kaynaklanan bir durumdur.

Uzun bir süre bebeklerinin ağzından dökülecek ilk kelimeleri duymayı bekleyen ebeveynler için kekemelik, hayal kırıklığına uğratıyor ve endişe uyandırıyor. Birçok ebeveyn, çocuklarında gözlemledikleri kekemeliği zeka gelişiminde bir problem olarak algılıyor.

GEÇİCİ BİR SORUN OLABİLİR

Bu noktada ebeveynlerin çok daha rahat olmaları gerektiğini vurgulayan Nörolog Mehmet Yavuz, “Kelimeleri tekrar etme, heceleri ve sesleri çıkarırken zorlanma ve konuşma sırasında duraklama gibi durumları kapsayan kekemelik, çocukların yaklaşık yüzde 5’ini etkilemektedir. Konuşmadaki ritim bozukluğu olarak da adlandırılan bu hastalığın altında yatan nedenler; psikolojik, fizyolojik ya da kalıtımsal olabilir. Normal akıcılık ve konuşma akışıyla ilgili bir durum olan kekemelik, kimi zaman geçici olabildiği gibi yetişkinlikte devam ederek kronikleşebilir. Çocuklar büyüme döneminde çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumların başında gelen kekemelik birçok ailenin bakış açısının aksine bir zeka geriliği problemi değildir. Aksine beynin hızlı düşünmesinden kaynaklanan bir durum olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya koyulmuştur” dedi.

KONTROLCÜ AİLELER DE NEDEN

Nörolog Mehmet Yavuz, “Konuyla ilgili birçok çalışma kekemeliğin çocuktaki düşünme hızının konuşma hızından fazla olmasından kaynaklandığını göstermiştir. Kekeleyen çocuklar genelde düşünülenin tersine zekidir. Çocuklar hızlı düşündüğü için düşünme hızı önde konuşma hızı arkada kalır. Bu noktada ailenin tutumu çok önemlidir. Aile tarafından çocuğa bu durumu düzeltmesi için baskı yapılmazsa kekemelik kendiliğinden bile geçebilir Kekemeliğe sebep olan faktörler korku ve strestir. Ebeveynlerin beklentilerini yerine getiremeyen, baskı ve kontrol ruhuyla büyütülen bir çocukta da kekemelik ortaya çıkabilir” diye konuştu.

EBEVEYNLER, ÇOCUĞA NASIL DESTEK OLABİLİR?

1- Kekemeliğin aşılmasında en önemli etken sevgi dilidir. Öncelikle çocuk anne babasının onu sevdiğini hissetmelidir.

2- Anne-baba çocuğun ruhsal ve duygusal gelişim için sağlıklı bir ortam yaratmalıdır. Ebeveynler aralarındaki sorunları çocuğa yansıtmadan çözmelidir. Çünkü gergin ortamlar kekemeliği arttırmaktadır.

3- Çocuk konuşma esnasında teklediğinde ya da bir sözcüğü aradığında asla sinirlenmeyin ve sabırlı bir şekilde konuşmasının bitmesini bekleyin.

4- Çocuk konuşurken göz kontağı kurun.

5- Konuşma sırasında teklediğinde cümleleri asla onun yerine tamamlamayın.

6- Başkalarının yanında çocuğun kusuru hakkında konuşmayın.

7- Daha akıcı konuşan akranlarıyla çocuğu kıyaslamayın. Böyle bir kıyaslama çocuğun iyileşme sürecini yavaşlatır.

<p>Antalya'da otel işletmecisi 27 yaşındaki Orhan Kaplan, otelin mülk sahibi Rus G.A. tarafından sal

Rus mülk sahibi 15 kişiyle oteli bastı: Kiracısının el ve ayaklarını bağlayıp darbetti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Markar Esayan'ın cenaze törenine katıldı

Doğu Anadolu'da çaylar engellilerin ürettiği karton bardaklardan içilecek