• $13,4454
  • €15,3795
  • 786.619
  • 2085.76
10 Ocak 2022 Pazartesi 21:07 | Son Güncelleme:

e-imza nasıl alınır? Kimlik kartına e-imza (elektronik imza başvuru) yükleme nasıl yapılır?

e-imza nasıl alınır" Kimlik kartına e-imza (elektronik imza başvuru) yükleme nasıl yapılır"

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan e-imza duyurusu ile 50 ilde TC kimlik kartına elektronik imza yüklemesi yapılmaya başlatıldı. "Hayat Kimliğinle Kolay" projesi ile 2020 yılında başlatılan ikinci etabına geçildi ve 50 il özelinde e-imza yükleme dönemi başladı. Vatandaşların bankacılık ve finans, noter, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi alanlardaki işlemlerini saniyelere indirecek proje büyük kolaylıkları beraberinde getiriyor. İşte Kimlik kartına e-imza yükleme ile ilgili tüm detaylar...

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin artması ile birlikte uygulamaya geçen e-imza kimlik kartlarına yüklenilerek kullanılıyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından 50 ilde kullanıma başlatılan e-imza kimlik kartlarına yüklenilmeye başlandı. Uzun süredir üzerinde durulan bu proje sayesinde bankacılık ve finans, noter, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi faaliyetlerdeki işlemler çok kısa sürede hallolabilecek. Peki, e-imza nasıl alınır?

T.C KİMLİK KARTINA E-İMZA NASIL YÜKLENİR?

T.C Kimlik kartına e-imza yüklemek için; 50 il içindeki herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidilmesi gerekiyor. Buna göre, nüfus müdürlüklerine gelen vatandaşlar ilk olarak "Nüfusmatik" adı verilen cihazlara kimlik kartlarını yerleştirecek. Ekranda beliren kişisel mesajın onaylanmasının ardından açılan ekrandaki işlem seçenekleri arasından "e-İmza" tıklanacak ve ardından parmak izi doğrulaması yapılacak.

Bunun için vatandaşların, önceden kart içerisine yerleştirilen parmak izlerinden birini seçerek o parmağı cihazın üzerindeki sensöre yerleştirmesi gerekiyor. Parmak izinin onaylanmasından sonra açılan ekrandaki form doldurulacak. Burada yer alan telefon ve e-posta bilgileri girilerek servis sağlayıcı firmanın isminin yer aldığı kutu seçilecek.

Ardından e-posta adresine gönderilecek doğrulama kodu ekrana girilip 6 haneli pin kodu belirlenecek. Servis sağlayıcı firmanın taahhütnamesinin imzalanmasında, bu 6 haneli pin kodu kullanılacak ve işlem tamamlanacak.

Kimlik kartına e-İmza yükleyenler, bu uygulamaya özel kart okuyucu cihazların bulunduğu tüm özel ve/veya kamu kurum ve kuruluşlarında kimlik kartlarını okutarak, belgelerini elektronik ortamda imzalama imkanına kavuşacak.

İlk etapta e-İmza'nın kimlik kartlarına yüklenmeye başladığı nüfus müdürlüklerinin bulunduğu 50 il şöyle sıralanıyor:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak.

  • e-imza
  • e-imza yükleme
  • e-imza nasıl alınır
  • elektronik imza
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi