• $7,8128
  • €9,2791
  • 483.227
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
21 Şubat 2020 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Düşünmek en iyi kilo verme yöntemidir

Düşünmek en iyi kilo verme yöntemidir

İnsan beyninin en üstün melekelerinden birisi düşünmedir.

Op. Dr. Bilgehan AYDIN

Kör olanla gören, inanıp iyilik yapanla kötülük yapan bir olmaz. Ne kadar az düşünüyorsunuz!

Mü’min Suresi, 58. Ayet

O bir şey yaratmak istediği zaman ona sadece “Ol,” der. O da hemen oluverir.

Yasin Suresi, 82. Ayet

Düşünmek kasıtlı, amaçlı, içerikli, bireysel, öznel bir eylem ve süreçtir, beynin bir becerisidir. Aynı zamanda vücudun diğer fiziksel fonksiyonları gibi enerji tüketen ve kalori yaktıran bir edimdir. İnsanoğlunun evrim süreci içerisinde de belirleyici bir rol oynamıştır. İlk insanlar besin ihtiyaçlarını karşılamak için bu sürecin başından sonuna dek her aşamada fiziksel güç ve düşünce gücü kullanırlarken, bir noktadan sonra, avlanma sürecini kolaylaştıracak veya ortadan kaldıracak her adımla birlikte düşünme yükünü biraz daha azaltmışlar. Aradan geçen on binlerce yıldan sonra gelinen noktada artık insanlık düşünmekten, düşlemekten ve düşüncenin kendisinden iyice uzaklaşmış, bilhassa çocuklarımızda şahit olduğumuz üzere, her boşluğunda televizyona, telefonuna, tabletine başvuran, fazla kilolarından kurtulmak için de akla karayı seçen, obeziteye eğimli bir canlı haline gelmiş durumda.

KALORİNİN YARISINI BEYİN VE SİNİR SİSTEMİ HARCAR

Ortalama boy ve kiloda bir insanın yalnızca yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmek için harcadığı ortalama 1800 kalorinin yarısının beyin ve sinir sistemi tarafından kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Diğer bir deyişle, beyin vücudumuzdaki tüm enerjinin yüzde 10 ila 20’sini tek başına harcar. Bunun yanı sıra, zihnimizi yoğun bir şekilde kullandığımızda kan şekerimizin düştüğü de araştırmalarla kanıtlanmış bir durumdur. Aktif haldeki beynin temel enerji kaynağı glukozdur. Vücutta kullanılabilecek yeterli enerji kaynağı olmadığı durumlarda bu glukoz depo yağlar yakılarak elde edilir. Yani, düşünmek de diğer tüm aktiviteler gibi kalori yaktıran, kilo verdirebilecek bir aktivitedir.

Öte yandan, düşünmek maddeye ve varlığa manâ da kazandırır. Gün içerisinde yediğimiz yemekle aldığımız kalorileri hareket ederek, spor yaparak yakabiliriz ama aslında gerçek anlamda sağlıklı bir enerji tüketimine beş duyumuza birden hitap eden beslenme edimine, üzerine düşünerek manâ kazandırdığımızda, yani yediğimiz yemeği dokunarak, koklayarak, görerek, tadarak ve dokunarak anlamlandırdığımızda ulaşabiliriz. Yiyeceğini avlarken, barınağına götürürken, pişirirken, hatta çiğnerken bile fiziksel ve düşünsel enerji harcamak zorundayken işin kolayına kaçarak ormanı yakıp içindeki hayvanları yiyen, yani düşünmekten kaçınan ilk insanın hatasına düşmemeliyiz. O insanlar çağdaşlarına göre belki protein yönünden zenginleşerek baskın ırk oldu ve neslini sürdürdü ama gelinen noktada düşünme ve hayal kurma yetisine sahip olmayan insan ırkının temelleri de bu şekilde atılmış oldu. 

Tabii sadece düşünme yetisine sahip olmak da yeterli bir şey değil. Aynı zamanda iyi de olmak gerekiyor. Bu benim ve ekibimin de aynı zamanda düşünce biçimimiz. Biz estetiği sadece beş duyuya ve görsel olana değil, aynı zamanda duygusal dünyamıza da hitap eden bir kavram olarak görüyoruz. Yani, nasıl ki yiyecekleri ancak beş duyuya birden hitap ettiğinde, yani ona düşünerek manâ kazandırdığımızda vücudumuz için faydalı besine dönüştürebiliyor ve yine ancak aynı şekilde kalori harcayarak kilo verebiliyorsak, estetik kavramını da aynı şekilde anlamlandırdığımızda toplum için faydalı bir fonksiyona dönüştürebiliriz. Bunları dememiz de o yüzdendir: Dokunduğunu hisseden ol, baktığını gören ol, duyduğunu işiten ol, kokladığını tadan ol, tattığını anlayan ol, anlayışlı ol, insan ol, etik ol, estetik ol, ahlaklı ol, eşsiz ol, iyi ol, ol. 

Kurgu: Can Yıldız: <a href='mailto.can.yildiz@turkmedya.com.tr'>can.yildiz@turkmedya.com.tr</a><p>Ed

Zeki Gümüş ile Rastgele

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sur'daki tescilli ''Diyarbakır evleri'' restore ediliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları