• $16,0813
  • €17,2594
  • 964.707
  • 2375
21 Ocak 2022 Cuma 13:08 | Son Güncelleme:

Diyanet 21 Ocak 2022 il il cuma namazı saatleri sorgulama: Cuma namazı saat kaçta?

Diyanet 21 Ocak 2022 il il cuma namazı saatleri sorgulama: Cuma namazı saat kaçta"

Bugün 21 Ocak 2022 Cuma günü, bu hafta da cuma namazına kavuşanlar bunun mutluluğunu yaşıyor. Cuma namazı; sosyal dayanışma ve kaynaşmaya, birlik ve beraberliğe, İslâmî bilgilenme ve bilinçlenmeye vesile olan bir ibadettir. Cuma namazı saatleri her ile göre değişkenlik gösteriyor. Peki, cuma namazı saat kaçta?

Diyanet 21 Ocak 2022 il il cuma namazı saatleri merak ediliyor. Her hafta olduğu gibi Cuma Hutbesi'nin okunmasının ardından kılınacak olan cuma namazının saat kaçta kılınacağı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, cuma namazı saat kaçta? Diyanet 21 Ocak 2022 il il cuma namazı saatleri sorgulama

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Diyanet'in açıkladığı bilgilere göre; bu hafta cuma namazı İstanbul ve Bursa'da 13:20 'de, Ankara'da 13:05'te, İzmir'de 13:28'de okunacak ezan ile kılınacak.

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZININ ÖNEMİ

Cuma namazı, İslam dininde cuma günü öğle vakti cemaatle kılınması farz olan iki rekatlık bir namazdır.

Cuma, Müslümanlarca önemli bir toplanma günüdür. Bu günde Müslümanlar camilerde toplanırlar, okunan hutbeleri dinlerler ve birlikte cuma namazını kılarlar. Sonra da birbirlerini görürler veya günlük işlerine yönelirler.

Cuma namazının beş vakit namazdan farklı olarak mutlaka cemaatle kılınması gerekir. Kur'an'ın Cuma Sûresi'nin 9. âyeti bu namazla ilgilidir. Cuma namazı erkeklere olduğu gibi kadınlara da meşrulaştırılmıştır. Ancak meşrû mazeretler sebebiyle erkeklere olduğu gibi kadınlara da Cuma namazlarına katılmama ruhsatı verilmiştir. Cuma namazının kadınlar için görev olmaktan çıkarıldığına ilişkin bir tek sahih hadis yoktur.

CUMA NAMAZI VAKTİ

Cuma namazının vakti öğle namazının vaktidir. Geleneksel uygulamada cuma için ezan okunduğunda camilere gidilerek öğle namazında olduğu gibi, dört rekat namaz kılınır. Daha sonra cami içinde bir ezan daha okunur. Minberde cemaata karşı bir hutbe okunur. Bu hutbeden sonra kamet alınarak cumanın iki rekat farzı cemaatle aşikare okuyuşla kılınır. Sonra yine başlangıçta olduğu gibi dört rekat namaz kılınır. Bu da cuma namazının son sünnetidir.

Bazı düşüncelere göre "Zuhrü ahir" denilen dört rekat namaz kılınır. Bunun sebebi bazı kesimlerce cuma namazının farklı camilerde kılınamamasıdır. Bu son öğle namazıdır, öğlenin dört rek'at farzı gibi kılınmakla beraber öğlenin sünnetinde olduğu gibi de kılınabilir. Böyle kılınması daha uygun görülmüştür. Arkasından da "Vaktin sünneti" niyeti ile aynen sabah namazının sünneti gibi iki rekat namaz daha kılınır.

Cuma ibadetinin başlangıçta 2 rek'at olarak kılındığı, geleneksel uygulamadaki toplam olarak 16 rek'ata ulaşan ibadetin, Cuma suresinde konu edilen ana ibadete sonradan yapılan eklemelerle ulaşıldığı düşünülebilir.

  • 21 ocak 2022 cuma namazı
  • cuma namazı vakti
  • cuma namazı saat
  • istanbul cuma namazı
  • saat kaçta
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti