• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Ağustos 2020 Pazartesi 20:25 | Son Güncelleme:

Ciltte sarılık safra yolu kanseri belirtisi olabilir

Ciltte sarılık safra yolu kanseri belirtisi olabilir

Safra yolu kanseri, sessizce ilerleyen tedavi edildiğinde ise kolaylıkla yenilebilen bir hastalıktır. Özellikle de ani kilo kayıpları ve ciltte sarılık gibi belirtiler gösteren safra yolu kanseri, erken teşhis edildiğinde hastaların yaşamını etkilemeden tedavi edilebiliyor.

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. A. Bekir Öztürk, "Sindirim sıvısı safrayı taşıyan safra kanallarında oluşan bir kanser türü olan kolanjiyokarsinom diğer bir adıyla safra yolu kanseri, gerek tanı gerekse tedavi açısından oldukça problem yaratmaktadırlar. Safra yollarının vücudumuzdaki fonksiyonu, karaciğeri safra kesesine ve ince bağırsaklara bağlamasıdır. Şöyle ki, karaciğer safra olarak bilinen bir sıvı üretmektedir ve bu sıvı sindirim sürecinde kullanılmaktadır. Safra kesesi bu sıvıyı kullanılması için saklamaktadır. Safra kanalı kanseri olarak da bilinen bu rahatsızlık sık rastlanmayan bir kanser türü olup 50 yaş üstü bireylerde daha sık görülse de her yaşta ortaya çıkabilir" dedi. 

Doç. Dr. A. Bekir Öztürk, safra yolu kanserinin belirtilerini şöyle sıraladı: "Ciltte yoğun kaşıntı, beyaz renkli dışkı, karın ağrısı, yorgunluk ve halsizlik, açıklanamayan ve hızlı gelişen kilo kaybı, gözlerde ve ciltte sarılık, idrar renginde koyulaşma, mide bulantısı ve kusma, yüksek ateş." 

<p>Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmaya yönelik başlattığı operas

Azerbaycan ordusu işgalci Ermeni hedeflerini imha ediyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Modada yeni trend: Holografik tasarımlar

Korona sürecinde satışı artan 5 bitkinin faydası