• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
29 Aralık 2021 Çarşamba 18:32 | Son Güncelleme:

Araba fiyatları düşer mi? İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

Araba fiyatları düşer mi" İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek"

Pandemi sürecinde ikinci el otomobil fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Mevcut yeni arabaların olmaması, daha ucuz kullanılmış araba pazarında artış yaşanmıştı. Koronavirüs sürecinde yeni otomobil alımında kıtlığa neden olduğu gibi ikinci otomobil fiyatlarında yükselmesine neden oldu. Bir yıldan fazla bir süredir yükselen fiyatlarda ülkeye getirilmesi beklenen yeni araçlarla sonuçlanması bekleniyor. Peki Araba fiyatları düşer mi? İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

İkinci el fiyatların hâlâ yükselişte olduğu gözlemleniyor. Salgının başlangıcında, dünya genelinde otomobil üretimi bir şekilde durma noktasına geldi. Yeni araçların ülkeye gelmemesi nedeniyle ikinci el araçların fiyatlarında yükseliş yaşandı. Ancak fiyatların yükselmesine neden olan tek faktör arzın azalması değil. Talep tarafında da büyük bir artış var. Bunların bir kısmı, pandemi sırasında en düşük seviyelere ulaşan otomobil kredilerindeki faiz oranlarına bağlanabilir. Peki araba fiyatları düşer mi? İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların ardından dövizde sert bir düşüş yaşandı. Bu düşüş, öncelikle sıfır otomobil fiyatlarında yüzde 10 indirim olarak yansıdı. Sıfır otodaki bu indirimlerin ardından ise ikinci el araç piyasasında da yaklaşık yüzde 10'luk bir gerileme oldu.

Dövizdeki düşüş sonrası fiyatların gerilemesi beklentisiyle ikinci el otomobil piyasasındaki hareketlilik yavaşlarken, galericiler ise fiyatlarda düşüş olduğunu, ilerleyen günlerde yine düşüş beklediklerini söyledi.

FİYATLARIN NORMALLEŞMESİ İÇİN NE GEREKİYOR?

Araba fiyatların normala dönmesi için arz ve talebin dengelenebilmesi için tedarik zinciri sorunlarının çözülmesi ve üretimin normal seviyelere dönmesidir.

Endüstri uzmanları, kullanılmış ikinci el otomobil pazarının normale dönmeye başlamasının muhtemelen 2022'ye (veya ötesine) geçeceğini söylüyor.

ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Ordu'da galerici esnafı olan Bekir Ergen, ikinci el araç piyasasında fiyatlar gerileme olduğunu ve bu düşüşün her geçen gün devam ettiğini söyledi. Araç alacakların bir süre daha beklemelerini tavsiye ettiklerini belirten Ergen, "Doların suni yükselişinden sonra her üründe olduğu gibi araç fiyatlarında da fiyatlar çok ama çok artmıştı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dolara müdahalesinden sonra tüm ürünlerde olduğu gibi araç fiyatlarında da bir inme var ve devam ediyor. Şuanda yüksek fiyatlı araçlarda yaklaşık 30 bin liralık bir düşüş var, bu düşüşün bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Şuanda piyasa epey düştü ancak insanlar biraz daha düşmesi konusunda beklenti içerisindeler, bence de biraz daha beklemelerini tavsiye ederim" dedi.

İKİNCİ EL ARAÇLARDA NE KADARLIK İNDİRİM BEKLENİYOR?

Galericiler, olumlu yansımanın ilerleyen günlerde artacağını ve artan fiyatların ardından tahmini düşüşün yüzde 20 civarında olacağını tahmin ettiklerini söylüyor.

"PİYASA TERSİNE DÖNDÜ"

"Artık herkes internet üzerinden araçlarını satıyor, internet üzerinden herkes birbiri ile yarışıyordu" diyen Ergen, "Bir kişi aracına rakam koyuyor ve onu gören daha da yükseltiyordu. Şuanda Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından sonra piyasa tam tersine döndü, insanlar birbirlerinin araçlarına bakarak aşağı doğru takamlar yazmaya başladılar. Epey de bir aşağı geldi ve bu düşüşün bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyorum. Şuanda yüzde 10'luk bir gerileme var, bir o kadar daha düşeceğini tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

"SIFIR ARAÇLARA YENİDEN DÜZENLEME GELECEK"

Sıfır araçlardaki indirimi de hatırlatan Ergen, yine sıfır araçlarda ilerleyen günlerde yeniden olumlu yönde fiyat düzenlemesi geleceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Fransız dergiden Türkiye özel dosyası: Tüm yönleriyle genişledi
Fransız dergiden Türkiye özel dosyası: Tüm yönleriyle genişledi

Fransız dergiden Türkiye özel dosyası: Tüm yönleriyle genişledi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi açıldı... Başkan Erdoğan kurdeleyi kesti
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi açıldı... Başkan Erdoğan kurdeleyi kesti

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi açıldı... Başkan Erdoğan kurdeleyi kesti

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

<p> </p>

Karda yaşanan kazaları 'Görmelisin'

Öksürüğe karşı birebir! İşte mucize karışım

Rus mühendis garajında yaptı! Tam bir canavar

iPhone'a iOS 15.4 ile gelecek özellikler belli oldu