• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
30 Mart 2020 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

5.5 yıl sonra ayağa kalktı

5.5 yıl sonra ayağa kalktı

SMA Tip 2 hastası Çınar Vardar, kasları günden güne erirken, devletin verdiği ilaç sayesinde hareket kabiliyetinde büyük ilerleme sağladı. 5,5 yıl sonra bir yerlerden destek alıp, ayağa kalkabilen Çınar, büyük mutluluk yaşıyor.

İLK DOZU GEÇEN YIL ALDI

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan güvenlik görevlisi Yasin Vardar (40) ile ev kadını Gülgün Vardar (39) çiftinin ikinci çocukları Çınar’a, 17 aylıkken SMA Tip 2 teşhisi konuldu. 7 yaşındaki Çınar’ın yıllarca çektiği sıkıntıları geçen yıl ilk dozunu almaya başladığı Spinraza ilacı sayesinde yavaşlamaya başladı.

BARDAĞI KENDİSİ TUTABİLİYOR

Devlet tarafından uygulanan sağlık uygulama tebliğine göre ilk 4 dozun tamamlandığını dile getiren baba Yasin Vardar, “Çınar artık emekleyerek bir odadan diğer odaya gidebiliyor. Artık plastik bardakta su vermiyorum. Çünkü cam bardağı kendisi kaldırıyor. Kendine güveni yerine geldi” diye konuştu.

BİSİKLETE BİNMEK İSTİYORUM

Haftada 3 gün fizik tedaviye giden Çınar "Okuldaki arkadaşlarımla aram çok iyi. Bahçede tekerlekli sandalyem var. Sürmeme yardım ediyorlar. Ama ben de yürümek istiyorum, koşmak istiyorum. Arkadaşlarımla koşma oyunu oynamak istiyorum. Bisiklete binmek istiyorum" dedi.

<p>İstanbul Maltepe'de markette çıktıktan sonra evine doğru yürüyen Hatice Türkoğlu, tanımadığı bir

İstanbul'un göbeğinde korkunç olay: Sokak ortasında tanımadığı şahsın saldırısına uğradı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ağrı'da iki mevsim bir arada yaşanıyor

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde 2021 yılı için artış oranı belli oldu! 2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ne kadar?