• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
16 Mart 2022 Çarşamba 02:09 | Son Güncelleme:

1 yılda 500 bin yeni sigortalı kazandırdı

1 yılda 500 bin yeni sigortalı kazandırdı

Sağlık sigortalarında büyüme sürerken, Anadolu Sigorta, 2021'de sektöre yaklaşık 500 bin sağlık sigortalısı kazandırdı. Sektörün toplam prim üretimi 13 milyarı geçti.

Tüm dünyada iki yılı aşan süredir etkilerini hissettiren pandemi koşullarının bir etkisi de sağlık sigortalarında yaşandı. Sağlık sigortalarında 2020'de başlayan yükseliş trendi, 2021'de de yoğun bir ilgiyle devam etti. Sektörün 2021 sonunda 13 milyar TL seviyesinde gerçekleşen sağlık prim üretimi bir önceki yıla göre yüzde 30 arttı. 2021'de ürettiği 1.2 milyar TL'lik sağlık sigortası primiyle sektörde öncü konumda yer alan Anadolu Sigorta, geçtiğimiz yıl yaklaşık 500 bin sağlık sigortalısını sigorta sektörüne kazandırdı.

AİLE İÇİN ÖNEMLİ YATIRIM

Sigorta sektöründe sağlık branşı yükselişini sürdürürken; Anadolu Sigorta, özellikle tamamlayıcı sağlık sigortası alanında sektör ortalamasının üzerinde gerçekleştirdiği prim üretimiyle bu alandaki farkını ortaya koydu. Sağlık sigortasının ailenin ve toplumun geleceği için önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erberk, en geç 30'lu yaşlarda özel sağlık sigortası sistemine girilmesinin önemli olduğunu söyledi. Sağlık branşındaki ürünler arasında en büyük payı 9.5 milyar TL prim üretimiyle özel sağlık sigortaları alırken, tamamlayıcı sağlık sigortasının payı 2.6 milyar TL olarak kaydedildi. Yabancılar için sağlık, seyahat sağlık, acil sağlık gibi ürünler 907 milyon TL paya sahip olurken özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında sigortalı sayısı 5 milyonu aştı. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında büyüme trendi 2021'de de devam ederken, prim üretiminde yıl sonu itibarıyla yüzde 73 artış gözlemlendi. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında tamamlayıcı sağlık sigortalı sayısı yaklaşık 1 milyon kişi artarken, özel sağlık sigortalı sayısında ise yaklaşık 235 bin kişilik artış meydana geldi. Anadolu Sigorta'nın sağlık sigortalarında sektör genelinde gerçekleşen yıllık prim üretiminin yüzde 9,30'unu gerçekleştirdiğini ifade eden Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erberk, bir önceki yılın aynı dönemine göre prim üretimi sektörde yüzde 30 artarken, şirketlerinde ise sektörle paralel oranda artış gösterdiğini belirtti.

30 YAŞ GİRİŞ İÇİN ÖNEMLİ

Sağlık sigortalarında önümüzdeki dönemde de taleplerin artmaya devam edeceğini öngördüklerini söyleyen Erberk, "Sağlık bedava zannediliyor; oysa çok ciddi bir maliyeti var. Bu maliyetin farkında olarak, insanlara sağlıklıyken bu maliyete katlanması gerektiğini iyi anlatmalıyız" dedi. Erberk, şöyle konuştu: "En geç 30'lu yaşlarda özel sağlık sigortası sistemine girilmesini öneriyoruz. Belirli bir zaman diliminde tazminat/ prim oranının düşük seyretmesine bağlı olarak; ömür boyu yenileme garantisi kazanılması ve sigortanın mümkün olduğu kadar sık ve küçük masraflar için değil, karşılaşılabilecek yüksek maliyetli tedavi giderleri için kullanılması önem taşıyor."

KAPSAMLARI GENİŞLİYOR

Kerem Erberk, şöyle devam etti: "Tüm sigortalılarımız uygulamamızdaki '7/24 Sağlık Danışmanım' sayfasından randevu oluşturabilir, randevularını görüntüleyebilir, acil durumlarda 'hemen görüş' seçeneğiyle doktorlarımızla görüşebilir. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin tıbbi teknoloji konusunda üzerinde çalıştığı düzenlemelerin hayata geçmesiyle, bu hizmetlerin daha kapsamlı sunulacağını öngörüyoruz."

69.5 MİLYON TL TAZMİNAT ÖDENDİ

Koronavirüsün yaklaşık iki yıldır etkisini devam ettirmesiyle ilgili olarak, bu konuda Anadolu Sigorta'nın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini vurgulayan Kerem Erberk, "Salgın kapsam dışı olmasına rağmen Sigorta Birliği öncülüğünde tüm sigorta şirketleri koronavirüs tedavilerini karşılamaya daha ilk günden başlamıştı. Koronavirüs tedavisi görenlere ve tazminat açısından özel sağlık sigortası kapsamında rakamlara baktığımızda, yılsonu itibarıyla 21 bini aşkın kişi tedavi gördü, 69.5 milyon TL tazminat ödemesi yapıldı" değerlendirmesinde bulundu. Erberk, "Yaş gruplarına göre ayakta ve yatarak tedavi oranının değiştiğini gördük. 40 yaşa kadar ağırlıklı olarak ayakta tedavi, özellikle 60 yaş üzeri sigortalılarımızda ise ciddi oranda yatarak tedavi ihtiyacı oluştu. Yatarak tedavi giderleri (yoğun bakım dahil) toplam tazminatların yaklaşık yüzde 75'ini oluşturdu" diye konuştu.

TOGG için geri sayım... İlk hangi modelinin pazara çıkacağı belli oldu!
TOGG için geri sayım... İlk hangi modelinin pazara çıkacağı belli oldu!

TOGG için geri sayım... İlk hangi modelinin pazara çıkacağı belli oldu!

Dünyanın en büyükleri arasında... Mi26'nın alevlerle mücadelesi takdire şayan!
Dünyanın en büyükleri arasında... Mi26'nın alevlerle mücadelesi takdire şayan!

Dünyanın en büyükleri arasında... Mi26'nın alevlerle mücadelesi takdire şayan!

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Masada iki yöntem var!
Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Masada iki yöntem var!

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Masada iki yöntem var!

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Togg'un 4. yılında seri üretim için geri sayım! Temmuz ayı sonunda başlayacak

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi