• $7,256
  • €8,7488
  • 405.359
  • 1514.84
29 Mart 2018 Perşembe 01:00 | Son Güncelleme:

Zeytin Dalı Minnag’ı kuşattı

Zeytin Dalı Minnag’ı kuşattı

Afrin ve Tel Rıfat’ın kontrol altına alınması sonrası terör örgütü PKK/PYD’nin bölgede elindeki son stratejik nokta olan Minnag Askeri Hava Üssü, Mehmetçik ve ÖSO tarafından kuşatıldı.

LEVENT ALBAYRAK/MUSTAFA ALKAÇ

AKŞAM, TERÖR ÖRGÜTÜNE HAVADAN SİLAH SEVKIYATININ YAPILDIĞI STRATEJİK ÜSSÜ GÖRÜNTÜLEDİ

TSK ve ÖSO’nun Tel Rıfat’ı kontrol altına almasının ardından gözler bölgedeki en kritik nokta olan Minnag askeri hava üssüne çevrildi. Suriye’de iç savaş çıkmadan önce Esad rejiminin önemli askeri hava alanlarından olan Minnag, 2016 yılının Şubat ayında terör örgütü PYD/PKK’nın eline geçti. Hava üssü bu dönemde başta ABD olmak üzere teröre destek veren ülkelerin havadan silah ve mühimmat sevkıyatı için kullanıldı.

İLK DARBE AFRİN HAREKATI   

Muhalifler, DEAŞ ve PYD arasında sürekli el değiştiren hava üssü yaklaşık 2 yıldır terör örgütünün elindeydi. Zeytin Dalı Harekatı sürecine kadar Rusya da Minnag hava üssünün etrafında asker konuşlandırmıştı. Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk günlerinde Minnag Havaalanı TSK’ya ait savaş uçakları tarafından bombalandı. Hasar gören hava üssünde teröristlere havadan gelecek lojistik destek kesilmiş oldu. Ancak çok kritik öneme sahip olan hava üssünü teröristler henüz terk etmedi.

KESKİN NİŞANCILAR KORUYOR

Üs ve çevresini EYP’li tuzaklarla çevreleyen teröristlerin her yere keskin nişancı yerleştirdiği istihbaratı alındı. Terör örgütü PYD’nin kontrolünde olan hava üssünü AKŞAM görüntüledi. Üs, mevzilere gizlenen özel seçilmiş keskin nişancı teröristler koruyor. Rusya bayrakları ise ‘önlem’ olarak çekiliyor. Tel Rıfat, Halep ve Azez üçgeninde yer alan üssün etrafını kuşatan özel timler her an operasyon için harekete geçebilir. Terör örgütü PYD/PKK’lıların Minnag’da pusu kurduğu istihbaratı üzerine Tel Rıfat’ın tamamen temizlenmesi sonrası hava üssüne operasyon başlayacak. 

Zeytin Dalı Harekatı ile bölgenin terör unsurlarından temizlenmesi ve güvenli bir alana dönüştürülmesi hedefi doğrultusunda başta Minnag Hava Üssü ve Tel Rıfat olmak üzere, Deyr Cemal ve Şeyh İsa’da kontrolün sağlanması büyük önem taşıyor. 

<p>Eskişehir'de İlkay-Emel Tokkal çifti ile 4 yaşındaki çocukları Ali Doruk'u evlerinde bıçaklayarak

Tokkal ailesini katleden caninin yeni kamera kayıtları ortaya çıktı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu

Otopark kazısından tarih fışkırıyor! Görevlilerinin gözetiminde kazı başladı