• $7,1753
  • €8,7458
  • 415.79
  • 1483.02
19 Ocak 2021 Salı 21:24 | Son Güncelleme:

Zekiye Yağmurcu kimdir, vefat mı etti? Zekiye Yağmurcu kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi?

Zekiye Yağmurcu kimdir, vefat mı etti" Zekiye Yağmurcu kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi"

Zekiye Yağmurcu ölüm haberi ile birlikte gündeme geldi. Bilindiği üzere yıllar önce başörtüsü mücadelesinin önde gelen kadınları arasında yer alıyordu. Zekiye Yağmurcu ölüm haberi üzerine sosyal medya üzerinden hayat hikayesi merak konusu oldu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye'ye başsağlığı diledi. Peki Zekiye Yağmurcu kimdir, öldü mü, kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi?


Türk siyasi tarihine "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde, derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle öğretmenlikten ihraç edilen ve 14 yıl sonra görevine dönen Zekiye Yağmurcu (48) vefat etti. Sosyal medya üzerinden "Zekiye Yağmurcu kimdir, öldü mü? Zekiye Yağmurcu kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi?" sorusuna yanıt arayanlar için ayrıntıları bu haberimiz üzerinde derledik.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Zekiye Yağmurcu ölümü ile ilgili sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye'ye başsağlığı diledi. Altun; "Davasına, samimiyetine, mücadele ruhuna, inancına, değerlerine bağlılığına, hürriyet ve adalet için çektiği çileye şahidim. Başörtüsü mücadelesinin en ön saflarında yer alan Zekiye Yağmurcu rahmet-i Rahman’a kavuştu. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

ZEKİYE YAĞMURCU KİMDİR?

28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde okuyan Zekiye Yağmurcu, başörtüsü direnişine omuz verdi ve mücadelenin en ön saflarında yer aldı.

Başörtüsü zulmüne karşı mücadelesi öğretmenlik yıllarında da devam eden Yağmurcu, derslere başörtülü olarak girdiği gerekçesiyle öğretmenlikten ihraç edildi.

İhraç edildiği öğretmenlik görevine 14 yıl aradan sonra dönen Yağmurcu, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Tedavi olduğu hastanede vefat eden Yağmurcu, iki çocuk annesiydi.

Yağmurcu'nun cenazesi, Ayazağa mezarlığında defnedildiği öğrenildi.

<p>İstanbul Esenler'de bir binada çıkan yangında mahsur kalan 4 çocuk vatandaşların açtığı battaniye

Esenler'de yangında mahsur kalan 4 çocuğu pencereden attılar

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü