• $8,3234
  • €10,0287
  • 478.696
  • 1420
06 Temmuz 2020 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Zehir baronlarını korona da durduramamış! Uçuşlar yasaklanınca parayı TIR'la taşıdılar

Zehir baronlarını korona da durduramamış! Uçuşlar yasaklanınca parayı TIR'la taşıdılar

‘Bataklık' baronu Nejat Daş'ın uyuşturucu paralarını yurtdışından uçakla kurye olarak kullandığı akrabalarına getirttiği, salgın nedeniyle uçuşlar yasaklanınca sevkıyatın TIR'larla yapıldığı öğrenildi.

DEVRİM TOSUNOĞLU

Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak nitelendirilen ‘Bataklık’ soruşturmasında zehir baronları Nejat Daş ve Çetin Gören’in para trafiği deşifre oldu. Finansal işlemlerin Sultanahmet’teki döviz bürosu aracılığıyla yönetildiği, zehir paralarının da yurtdışından uçaklarla kurye olarak kullanılan arkabalara getittirildiği saptandı. Ancak Kovid-19 salgını nedeniyle uçuşların yasaklanması üzerine paraların TIR’larla taşındığı, sınırlardaki işlemleri ise şebeke içindeki polislerin yaptığı belirlendi. Paraların güvenliğini sağlayıp çeteye operasyonları önceden haber verdiği anlaşılan bir emniyet müdürü gözaltına alındı.

SON SEVKIYATTA BASKIN

Daş’ın para trafiğini takip eden polisler, 24 Nisan ile 28 Nisan’da yurda giriş yapan iki şüpheli TIR’ı durdurdu. Aramalarda 400 bin Sterlin, 250 bin Pound ve 400 bin Danimarka Kronu’na Daş’a ulaşmadan el konuldu. 1 Mayıs’ta da takipteki TIR’a zulalanan 300 bin sterlini Çatalca’da teslim alan Daş’ın adamları suçüstü yakalandı. 30 Haziran’daki büyük operasyonda ise toplam 70 milyon lira ele geçirilmişti.  

ELEBAŞLARI TUTUKLANDI 

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Daire Başkanlığı, Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlükleri tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan 67 kişiden aralarında Nejat Daş ile Çetin Gören’in de bulunduğu 34’ü tutuklandı. 33 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı. 

OPERASYONA BAKAN’DAN ONLINE TAKİP 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 30 Haziran sabahı saat 06.00’da ‘Batalık Operasyonu’nu telekonferans yöntemiyle takip ettiği ve ekipleri kutladığı öğrenildi. 

<p><span>TARHANA YAPIMI</span><br></p><p>Yaz mevsiminde kadınlar tarafından hazırlanan tescil

Tescilli Uşak tarhanasıyla çorba tarifi

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı