• $7,5431
  • €8,9903
  • 413.286
  • 1541.98
31 Ağustos 2012 Cuma 12:24 | Son Güncelleme:

Zafer 90 yaşında

Zafer 90 yaşında

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları bu yıl ilklere sahne oldu. Cumhurbaşkanı Gül'e TBMM Başkanı vekalet etti. Ankara'daki törenlerde geçiş yapan asker sayısı 7 binden 3 bine, sancak sayısı 50'den 13'e düştü. Birçok ilde çelenk krizleri yaşandı

Mahmut GÜRER / ANKARA

30 AĞUSTOS Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü törenlerle kutlanırken, bu yılki kutlamalarda bazı farklı uygulamalar dikkat çekti.

Başkentteki kutlamalar Anıtkabir'de başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kulağındaki rahatsızlık nedeniyle törene katılamadı. Törene Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, Atatürk'ün mozolesine, üzerinde 'Cumhurbaşkanı'' yazılı çelenk koydu. Daha sonra Anıtkabir Özel  Defteri'ni imzaladı ve yazdığı metni okudu. Bu yıl ilk kez Anıtkabir girişinde ziyaretçilere bayrak ve şeker dağıtıldı.  

"zfrdksnysndac.jpg"ASKER SAYISI  DÜŞTÜ
30 Ağustos Zaferi'nin 90. yılında Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törenlerde  Özel Kuvvetler'e bağlı komandolar paraşüt atlayışı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile dostluğu kapsamında, Hollanda Kraliyet Ordusu paraşüt ekibi de inerek kendi bayraklarını açtı. 'Türk Yıldızları'nın gösterisi büyük alkış aldı.
Protokol yönetmeliğindeki değişiklik nedeniyle bu yılki törenlerde, geçiş yapan asker sayısı 7 binden 3 bine, sancak sayısı da 50'lerdan 13'e düşürüldü. Komuta kademesi dışındaki rütbeli askerlere ayrılan tribünlerin büyük bölümü de boş kaldı. Asker sayısının azalması nedeniyle ortalama 2.5 saat süren geçit töreni bu yıl 1 saatte tamamlandı. Başbakan Erdoğan Şeref Tribünü'nde, Anamuhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu temsilen törene katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'le bir süre sohbet etti. Keskin, Başbakan'a BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Şemdinli- Çukurca arasındaki bölge PKK denetiminde' açıklamasının ne kadar gerçek olduğunu sorduğunu söyledi.

TÜM YURTTA ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI - (GALERİ)

30 Ağustos çelenk savaşları
30 Ağustos coşkuyla kutlanırken, yeni uygulamada siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin resmi bayramlarda çelenk sunma etkinliği yasaklandığı için yer yer gerginlikler yaşandı. İstanbul Büyükada'daki törende, CHP'liler engellemelere rağmen Atatürk Anıtı'na CHP çelengini koydu. Çelenk koyma sırasında Emniyet görevlilerinin müdahaleleri sırasında başta CHP Milletvekili Haluk Eyidoğan olmak üzere çok sayıda partili tartaklandı. Kadıköy'de, Isparta ve Kocaeli'deki törenler de çelenk krizine sahne oldu. Isparta'da çelenk koymaları engellenen CHP'liler'Hükümet istifa' sloganı atarak tören alanına yürüdü.

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı