• $7,5359
  • €8,9984
  • 410.638
  • 1534.77
30 Ağustos 2012 Perşembe 09:50 | Son Güncelleme:

Yurtsan Atakan'ı kaybettik

Yurtsan Atakan'ı kaybettik

İyi insan, iyi dost, İyi baba, iyi eş, iyi gazeteci... Yurtsan Atakan'ı böyle anlatıyor sevenleri. 'Dijital dünya seni hiç unutmayacak' diyorlar. En çok da gençler...

Türk basınının usta kalemlerinden, gazetemizin teknoloji yazarı Yurtsan Atakan (49) bir süredir mücadele ettiği amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Yurtsan Atakan'ın eşi Lale Atakan, eşinin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, 'Çok iyi bir baba çok iyi bir eşti. Gencecik yaşta öldü' dedi. Gözyaşlarına hakim olamayan Atakan, 'Çok değerli bir insandı. Huzur içinde öldü, hep yanındaydım' diye konuştu. Atakan'ın naaşı, bugün Levent Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Rahatsızlığı nedeniyle bir aydır yazılarına ara veren Yurtsan Atakan, son köşe yazısında Bodrum'u ve Bodrum tatilini anlatmıştı. İşte Atakan'ın 22 Temmuz tarihli son yazısı:

Oruçluysanız iftardan sonra okuyunuz
Geçen yıl Bodrum tatilini pas geçmiştik. Bodrum'la ilgili özlemlerim de ikiye katlanmıştı tabii ki. Geçen hafta Bodrum'a varıp, yazlığımıza olan özlemimizi giderir gidermez ilk işimiz iki kış boyunca gözümüzde tüten Aquarium restoranları ziyaret etmek oldu ardı ardına.
Önce ilk göz ağrımız Gümüşlük Aquarium'la hasret giderdik. Gümüşlük'ün sahilinde sıralanan ve Bodrum'un en iyi balık restoranları olan sekiz, on balık restoranından sahile iner inmez sağda karşınıza ilk çıkanı Aquarium. Ve pekçok açıdan en iyisi.
Deniz kenarında, püfür püfür esen masamıza kurulur kurulmaz, balık mostrasını ziyaret ediyorum. Mezelerle, ara sıcaklarla fazla vakit kaybetmeden hemen balık ziyafetine geçmek amacımız.
Günün balıkları arasında en çekicileri orfoz ve mevsimi yeni başlayan barbun. Orfoz çok sevdiğim bir balıktır ancak maharetli ellerde pişirilmediği zaman hiçbir şeye benzemez. Eti çok sert olur. Bugüne kadar denediklerim arasında orfozu en iyi pişiren şef, yıllar önce Gümüşlük Aquarium'da şans eseri tanıştığım Servet Çelik'tir. Bu nedenle mostralıkta yatan derya kuzusu orfozu görür görmez ilk sorduğum soru 'Servet Usta burada mı?' oluyor. Değilse hemen barbuna kayacak gönlüm ama neyse ki Servet Usta hala kürkçü dükkanındaymış. Hemen balığa geçelim diyoruz ama Servet Usta'nın tadı damağımızda kalmış mezelerinden birkaçını tatmadan da edemiyoruz.
Kabak çiçeği dolması tam hatırladığımız gibi. Çiçekleri daha o sabah toplanmış, pirinci tam kıvamında. Ahtapot salatası ne çok yumuşak ne çok sert, tam dişimize göre 'al dente'... Kalamar tava, iki porsiyon daha söyle balığı boş ver dedirtecek türden.
Neyse nefsimize hakim olup giriş yemeklerine daha fazla yüz vermeden orfozumuz pişene kadar sabretmeyi başarıyoruz. Beklediğimize değiyor. Servet Usta maharetini yine konuşturmuş. Orfoz lokum gibi bir kuzu eti kıvamında.
Ertesi gün sıra birkaç yıl önce, ilk açıldığı hafta keşfedip, hemen sizlerle paylaştığım Yalı Kavak Aquarium'da. Maharetlerini döktürme sırası bu kez Turgut Bal Usta'da. Yalıkavak Aquarium'un bin kez gitsem değişmeyeceğim spesyali Ahtapot Izgara. Izgara dediğime bakmayın, Aquarium restoranlarının yaratıcıları İlknur ve Cengiz Özbaşaran çiftinden İlknur Hanım'ın tarifine göre işin sırrı meşe odunu ateşinde ızgara edildikten sonra tandır fırınına bir girip çıkmasında. Balık seçimini ise teklifi üzerine Cengiz Bey'e bırakıyoruz. Cengiz Bey varken başka türlü yapmak akılsızlık etmek olur zaten. Gelen balık da seçimi, işinin ehline bırakmamızdaki isabetin kanıtı. Lahos yine tandır usulü pişirilmiş. Ama diğer lahoslardan asıl farkı, grida cinsi lahos olması. Grida Lahos diğer lahoslara göre daha tok ve çok daha lezzetli bir ete sahip. Derin sularda ve kayalıklar arasında yaşadığından avlanması zor ve dolayısıyla nadir bulunan bir tür. Grida Lahos'u bulma şansınız Aquarium'da diğer balık restoranlarına göre daha yüksek çünkü Cengiz Bey her gün sabah erkenden o gün eğer grida çıkmışsa kaçırmıyor. Aquarium restoran Bodrum'daki üçüncü şubesini de Bodrum Marina yakınında açmış. Artık kısmetse bir sonraki durağımız da orası olsun.

Ödüllerle dolu bir hayat
1963 yılında İstanbul'da doğan Yurtsan Atakan, İstanbul İngiliz Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.Cumhuriyet Gazetesi'nde başladığı gazetecilik hayatını Güneş Yayınları, Bersay Yayıncılık, IDG Türkiye, Yeni Yüzyıl Gazetesi, Star Gazetesi ve Hürriyet Gazetesi'nde sürdüren Atakan, Adam Dergisi Yazı İşleri Müdürü, PC World Genel Yayın Yönetmeni, IDG Türkiye Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu.1994'te başladığı internet ve teknoloji yazılarına 1995 yılından itibaren Hürriyet Gazetesi'nde devam etti. Hürriyet Kelebek'te uzun yıllar çalışan Yurtsan Atakan son olarak Akşam Gazetesi'nde yazıyordu. Türkiye Bilişim Vakfı Bilişim Medyası Ödülleri kapsamında farklı yıllarda En İyi Köşe Yazısı, En İyi İnternet Sitesi, En İyi Fotoğraf, Bilişime Verilen Katkı dallarında çeşitli ödüller almıştı.

Zekasına, bilgisine hep hayran kalacağım
AKŞAM yazarı Yurtsan Atakan'ın ölümü, Türkiye'yi yasa boğdu. Ulaştırma ve Ekonomi bakanları AKŞAM ailesine başsağlığı dilerken, sosyal paylaşım sitesi twitter'da da sevenleri Atakan'ı anlattı: 
- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: Türkiye'nin önde gelen bilişim yazarlarından Yurtsan Atakan'ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Merhuma yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Başta aile mensupları olmak üzere tüm dost ve yakınlarına ve AKŞAM Gazetesi Ailesi'ne başsağlığı dinliyorum.
- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Teknoloji basınının en önemli kalemlerinden sevgili gazeteci kardeşimiz Yurtsan Atakan'ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, siz çalışma arkadaşları ve ailesine sabırlar dilerim.
- Ümit Boyner: Yurtsan Atakan liseden arkadaşımdı. Değerli bir beyin, pırıl pırıl yürekti. Saygı ve sevgiyle anıyorum.
- Tuğçe Tatari: Yurtsan Atakan gerçek bir hayat savaşçısıydı. Neleri atlattı... Çok üzgünüm..
- Log Dergisi: Teknoloji basınının önemli kalemlerinden Yurtsan Atakan hayatını kaybetti. 
- Tuluhan Tekelioğlu: Şu medyada iyi kalpli beş on gazeteciden biriydi Yurtsan Atakan. Güler yüzlü, iyi insan, iyi dost. 
- Deniz Ülke Arıboğan: Yurtsan Atakan'ı kaybettik. Başımız sağ olsun.
- Zeynep Göğüş: Yurtsan Atakan, interneti bize öğreten genç gazetecinin zamansız
kaybına çok üzüldük.
- Faruk Eczacıbaşı: Yurtsan Atakan vizyoner, sözünü sakınmayan bir arkadaşımızdı. Sevenlerinin başı sağ olsun.
- İclal Aydın: Yurtsan Atakan'ın ölüm haberini üzüntüyle okudum. Sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.
- Nurcan Akad: Yurtsan Atakan'ı dün gece kaybetmişiz. Çok üzgünüm. Ailesine, sevenlerine başsağlığı dilerim.
- Şule Yücebıyık: 20 yıllık arkadaşım. Zekasına, bilgisine, yaşam gustosuna ve tut
kusuna hep hayran kalacağım. 
- Haşmet Babaoğlu: Yurtsan Atakan aramızdan ayrılmış. Onu özü sözü bir arkadaşım olarak hatırlayacağım.
- Oğuz Güven: Sabah sabah Yurtsan Atakan'ın öldüğü haberini almak ne? Çok erken bir ölüm.
- Sevim Gözay: Türkiye bilişimde, internette emeklerken ellerinden tutup tay tay durmayı, sonra yürümeyi, sonra koşmayı öğreten gazeteciydi.
- Nazım Alpman: Yurtsan Atakan, güzel insan... Çok erken değil mi?
- Balçiçek İlter: Çok üzgünüm, söyleyecek söz bulamıyorum...
- Ece Vahapoğlu: Çok sevgili Yurtsan'ı Atakan'ı kaybettik. Geçen ay karşılaştığımda tedavi iyi gidiyor diye konuşmuştuk.
- Harun Kolçak: Yolu ışık olsun!
- RedHack: Sosyalist hackerların isminin bile geçirilmediği 1999'da 2 sayfa haberimizi yapan cesur insan.
- Xerox Türkiye: Yurtsan Türkiye'ye interneti ve dijital geleceği
tanıttı.
- Microsoft Türkiye: Dostu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.

<p>İlk etapta atışlarda biraz başarısız olsa da eğitimini  alarak ve kurallara uyarak gerçekleştirdi

Bordo berelinin poligon macerası Zeki Gümüş'le Rastgele'de

İstanbul'a su sağlayan barajların su seviyesi yüzde 58,23'e yükseldi

Ünlü sanatçının önce imzasını sonra da canını aldı

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat! Bağımlılık yapıyor