• $8,332
  • €10,0489
  • 477.702
  • 1345.15
29 Mart 2021 Pazartesi 20:57 | Son Güncelleme:

Yunanistan'ın insanlık dışı muamelesi nihayet AB gündeminde: Atina'ya 'mülteci' soruşturması

Yunanistan'ın insanlık dışı muamelesi nihayet AB gündeminde: Atina'ya 'mülteci' soruşturması
Aksam.com.tr

Avrupa Birliği'nin üst düzey göç yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın çocuklar da dahil olmak üzere sığınmacıları Türkiye'ye geri ittiği yönündeki iddiaları soruşturmak amacıyla daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yunanistan'ın göçmenleri Türkiye'ye geri itme politikası Avrupa Birliği'nin gündemine geldi. Üst düzey göç yetkilisi yaptığı açıklamada Yunanistan'ın bu tutumu hakkında çok fazla soruşturma dosyası olduğunu ve konuya ilişkin araştırmaların yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

Aksam.com.tr'nin Reuters'tan aktardığı habere göre, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği BMMYK, son aylarda sığınmacıların Yunan topraklarına ulaştıktan hemen sonra Türkiye'ye geri itildiklerini veya denizde bırakıldıklarını gösteren çok sayıda rapor aldığını ifade etti.

AB'nin İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Midilli adasına yaptığı ziyarette, "BMMYK raporu hakkında çok endişeliyim ve gerçekten yakından incelenmesi gerektiğini düşündüğüm bazı özel durumlar var" dedi.

Johansson açıklamasının devamında, "Yunan makamlarının iddia edilen geri itmeleri soruşturma konusunda daha fazlasını yapabileceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Yunan yetkililer oluşturulan raporları reddettiler.

<p>Peki muhalefet kendi yarattığı erken seçim gündemini neden kapattı? Türkiye'yi geçmişte erken seç

CHP'nin erken seçim gündemi neden kapandı?

TBMM'nin açılışının 101. yılı

Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anıtkabir'i ziyaret etti