• $7,4174
  • €8,9972
  • 442.395
  • 1530.24
25 Aralık 2020 Cuma 15:54 | Son Güncelleme:

Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak karar: Mahkemede onaylandı

Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak karar: Mahkemede onaylandı
AA

Yunanistan bir skandalla daha gündem oldu. Yunanistan Başbakanı Miçoktakis'in bir süre önce İyon Denizi'nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarma planıyla ilgili kararname Yunan Danıştay Mahkemesince onaylandı.

Yunanistan’ın İyon Denizi’nde karasularını 6 milden 12 mile çıkarmasıyla ilgili kararnamenin Yunan Danıştay Mahkemesince onaylandığı bildirildi.

AA'nın Proto Thema gazetesine dayandırdığı haberine göre, Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS) temelinde hazırlandığı iddia edilen kararname İyon Denizi adalarından Mora Yarımadası'nın güney ucunda yer alan Tenaro Burnu'na kadar olan deniz bölgesini kapsıyor.

Kararnamede, "Yunan hükümeti benzer haklarını diğer bölgelerde de uygulama hakkını mahfuz tutmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bir süre önce Parlamento’da yaptığı konuşmada, Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesince İyon Denizi’nde "egemenlik hakları olduğunu" savunarak, ülkesinin İyon Denizi'nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarmayı planladığını belirtmişti.

Yunanistan’ın, "kara sularını genişletme hakkını gelecekte diğer deniz alanları için de kullanabileceğini" iddia eden Miçotakis, İtalya ile İyon Denizi, Mısır ile Doğu Akdeniz için yapılan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmalarını Yunanistan için "tarihsel ve siyasi öneme sahip" olarak nitelendirmişti.

Atina yönetimi, 9 Haziran'da İtalya, 6 Ağustos'ta ise Mısır ile MEB anlaşmaları yapmıştı.


Haberin Özeti

Yunanistan Başbakanı Miçoktakis'in bir süre önce İyon Denizi'nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarma planıyla ilgili kararname, Yunan Danıştay Mahkemesince onaylandı.

KARARNAMEDEN
• "Yunan hükümeti benzer haklarını diğer bölgelerde de uygulama hakkını mahfuz tutmaktadır."

ARKA PLAN
• Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesince İyon Denizi'nde "egemenlik hakları olduğunu" savunarak, ülkesinin İyon Denizi'nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarmayı planladığını belirtmişti.
<p>'Bugün itibarı ile de Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli fırtına ve sağanak y

İstanbul'a tekrar kar yağacak mı? MGM Hava Tahmin Uzmanı açıkladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...

Beş asırlık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesi yenileniyor