• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
12 Ağustos 2020 Çarşamba 01:54 | Son Güncelleme:

Yunanistan AB'ye başvurdu! 'Avrupa'da Yunan tiyatrosu oynatmayın'

Yunanistan AB'ye başvurdu! 'Avrupa'da Yunan tiyatrosu oynatmayın'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “AB, saldırganlığa destek arayan Yunanistan'ın tüm Avrupa'yı Yunan tiyatrosuna çevirmesine izin vermemelidir” dedi.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Akdeniz’de göreve başlamasıyla paniğe kapılan Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) yaptığı toplantı çağrısıyla ilgili AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten AB’ye uyarı niteliğinde açıklamalar geldi. Yunanistan’ın haksız, hukuksuz ve saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırdığını belirten Çelik, “Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmesine izin vermemelidir” dedi.

FIRSATI DEĞERLENDİRMEDİ

Çelik şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu, diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük bir iyi niyetli adımlar attı. Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmeye çalıştı. Yunanistan Türkiye’nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti.”

Çelik, gelinen noktada Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmak ve önceden planlanan çerçevede faaliyetlerini sürdürmek üzere kararlı bir şekilde harekete geçtiğinin altını çizdi.

Yapılan faaliyetlerin “Mavi Vatan” içerisinde olduğunu, Yunanistan’ı ilgilendiren bir konunun bulunmadığını vurgulayan Çelik, “Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ NİYETİMİZ SORGULANAMAZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenleleyen Çavuşoğlu, “Ağustos sonu itibariyle yeni bölgelerde de, kıta sahanlığımızın batı sınırlarına da ruhsat vererek her türlü sismik araştırma, sondaj çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Kimse Türkiye’ye yönelik ‘siz iyi niyet göstermediniz’ diyemez, biz gösterdik. Dolayısıyla suçlayacaklarsa Yunanistan’ı suçlasınlar” dedi.

ERMENİSTAN’A UYARI

Çavuşoğlu, Azerbaycan ile ‘bir millet iki devlet’ anlayışı ile çalıştıklarını belirterek, “Ermenistan yıllarca kardeş Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ediyor. Kardeş Azerbaycan’ın yanında olacağız” diye konuştu.

AKDENİZ’DE ELLER TETİKTE

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, yeni NAVTEX ilan edilmesinin ardından Kıbrıs’ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, Türk hücumbotu Antalya’nın Kaş ilçesi önüne, Yunan hücumbotu ise Meis Adası önüne demirledi. Bölgede, sabah saatlerinden itibaren iki Türk helikopteri devriye yaptı.

DENİZ HUKUKUNA AYKIRI

Yunanistan’ın bu iddiasının uluslararası hukukla bağdaşmadığına dikkati çeken Çağatay Erciyes, şunları kaydetti: “Yunanistan’ın bu maksimalist iddiası, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine de aykırıdır. Ancak Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD’den bu iddiayı desteklemesini istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir.”

MAVİ VATAN’DAKİ SEVR’İ YIRTIP ATTIK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Mavi Vatan” açıklamasında bulundu. Altun, paylaşımında “100 yıl önce Sevr anlaşmasıyla bize dayatılan rolü ve sınırları şanlı bir direnişle yırtıp attığımız gibi bugün de Mavi Vatan’da bize çizilmeye çalışılan sınırları yırtıp atıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti egemenlik haklarını ne pahasına olursa olsun savunacak kudrettedir” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Karargahı başta olmak üzere Kuvvet Komutanlıkları ve bölgedeki birlik komutanlarıyla video telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı. Akar, Türkiye’nin deniz yetki alanlarındaki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerini korumak için tüm gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Bakan Akar, Türkiye’nin Kıbrıs dahil Mavi Vatan’daki hak-alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna dikkati çekerek, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti.

10 KİLOMETRE ADAYA 40 BİN KİLOMETREKARE ALAN İSTİYORLAR

Deniz Hudut Genel Müdürü Çağatay Erciyes, Oruç Reis’in arama yaptığı alanın haritasını yayınladı. Erciyes “Meis adlı 10 kilometrekarelik ada için, 40 bin kilometrekare yetki alanı talep ediyorlar” dedi.  

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Oruç Reis’in Türkiye’nin BM’ye bildirdiği Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları içinde sismik araştırma faaliyetine başladığını söyledi.

Oruç Reis’in faaliyet alanının kendisine ait olduğunu iddia eden Yunanistan’ın, büyük yaygara kopardığını vurgulayan Büyükelçi Erciyes, “Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis’i durdurmaya ve Doğu Akdeniz’i Türkiye’ye kapatmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

DENİZ HUKUKUNA AYKIRI

Yunanistan’ın bu iddiasının uluslararası hukukla bağdaşmadığına dikkati çeken Çağatay Erciyes, şunları kaydetti: “Yunanistan’ın bu maksimalist iddiası, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine de aykırıdır. Ancak Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD’den bu iddiayı desteklemesini istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir.”  

İŞTE ORUÇ REİS’İN ROTASI

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruç Reis’in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritaya yer verdi. 

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Balıkçıların buz tutan nehirdeki zorlu mücadelesi

Türkiye'nin ''en yüksek ayaklı viyadüğü'' Eğiste Viyadüğü'nde yüzde 22'si tamamlandı