• $7,9447
  • €9,4025
  • 486.882
  • 1199.04
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Haziran 2020 Cumartesi 15:56 | Son Güncelleme:

YKS'nin ilk basamağı TYT'ye giremeyen öğrencilerin üzüntüsü yüzlerine yansıdı

YKS'nin ilk basamağı TYT'ye giremeyen öğrencilerin üzüntüsü yüzlerine yansıdı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) için heyecanla yola koyulan 2 buçuk milyon adaydan bazıları sınava giremedi. Kimileri sınav merkezini bulamadı, kimileri geç kaldı, kimileri ise talihsiz bir kaza yüzünden gideceği okula varamadı.

YKS’nin ilk basamağı olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girecek bazı adaylar sınava çeşitli gerekçelerle ya yetişemedi ya da alınmadı. Bunlardan birisi de Erzurum’da yaşandı.

Erzurum Lisesi'nde sınava giren Nazlı Özden, saat 10.00'da kapılar kapandıktan 3 dakika sonra okula geldi. Okulda görevli bir yakınından yardım isteyen genç kız umduğunu bulamadı. Saat 09.45’te yola çıktığını belirten Özden’e okul bahçesindeki veliler de sınava girmesi için destek verdi ancak çabalar sonuçsuz kaldı.

Sınava giremeyen öğrenciler kameraya yansıdı

Polis, Özden’i teselli etmeye çalışarak, “Yönetmelik kesin. Bunun kararını verecek olan ben değilim. Kararı alan ÖSYM kusura bakmayın yapacak bir şey yok” diyerek karşılık verdi.

Çorum’da YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi için sınava yetişmeye çalışan başka bir aday ise 5'inci Yıl Lisesi yerine farklı bir sınav merkezine gitti. Yanlış adreste olduğunu fark eden kız öğrenci, trafik polislerinden yardım talep etti. Trafik ekiplerinin doğru sınav yerine götürdüğü genç kız geç kaldığı için sınav merkezine alınmadı.

Adıyaman il merkezinde 12 öğrenci sınava dakikalar kala kimlik belgesi alarak sınava yetişirken, 8 kişinin ise fotoğrafı olmaması ve geç gelmesi nedeniyle kimlik belgesi çıkartamadı.

SINAV YOLUNDA KAZA

Etiler'de ehliyeti ile sınava giremeyeceğini öğrenen genç evine dönerek kimliğini aldı. Sınava yetişmek için acele eden gencin kontrolündeki araç cadde üzerinde dönüş yapan taksiye yandan çarptı. Kaza sonucu 4 kişi yaralanırken, feci kaza güvenlik kameralarına yansıdı.

KIRMIZI IŞIKTA GEÇİNCE KUSURLU BULUNDU

Kazanın ardından ihbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Devriye Ekipler Büro Amirliği görevlileri, çevrede güvenlik önlemi aldı. Bir süre sonra gelen sağlık ekipleri ise yaralıları yaptıkları ilk müdahalelerinin ardından ambulansla çevredeki hastanelere kaldırarak tedavi altına aldı. Sağlık ekipleri müdahale ettiği esnada Deniz’in ağladığı, araçların ise hava yastıklarının patladığı görüldü. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler ise kazayla ilgili inceleme yaparak tutanak tuttu. Yapılan çalışmaların ardından polis ekipleri, güvenlik kamera görüntülerini de incelemesinin ardından sürücü Köse’yi “kırmızı ışık kuralına uymamak” suçundan kusurlu buldu.

<div>Editör: Berat Cilan <a href='#0'>arif.cilan@turkmedya.com.tr</a>  , Can Yıldız <a href='#0'>can

Zeki Gümüş ile Rastgele

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin en yüksek barajında yüzde 87'lik fiziki gerçekleşme sağlandı

Doğu Anadolu'da çaylar engellilerin ürettiği karton bardaklardan içilecek