• $7,8828
  • €9,3402
  • 466.161
  • 1314.25
13 Kasım 2020 Cuma 07:01 | Son Güncelleme:

Yerli aşı tuttu

Yerli aşı tuttu

İnsan deneyleri aşamasındaki yerli Kovid aşısının uygulandığı 2 gönüllüde herhangi bir yan etki görülmedi. Ekip iddialı: “Türk aşısı da konuşulacak.”

Koronavirüsle mücadelede yerli aşı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ), geliştirilen aşı faz-1 çalışmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde gönüllülere uygulandı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Şu anda üç tane gönüllümüze aşı yapıldı” dedi. 

Gönüllülerin durumunun iyi olduğunu belirten Çalış, “Hiçbir yan etki görülmedi. Çok sıkı takip ediyoruz. İnşallah faz-1’i daha önce de açıkladığımız gibi ocak ayının ilk haftasında bitirmeyi planlıyoruz. En kısa zamanda milli aşımız milletimizde ve insanlıkla buluşmuş olur diye ümit ediyoruz. Faz-2’ye geçelim, faz-2’de başarılı olsun. Sonra faz-3 daha geniş kapsamlı olacak” diye konuştu.

ÖN YARGILARI YIKALIM

Ekipten Dr. Ahmet İnal da, “İnsanlarımızda ‘ABD, Almanya yapamıyorsa biz yapamayız’ diye bir ön yargı var, hayır biz yapıyoruz. Çin aşısı, Alman aşısı, ABD aşısı diyoruz, bu Türk aşısı. Geliştirdiğimiz aşının gelişmiş ülkelerinkinden hiçbir farkı yok” diye konuştu. 

ULUSLARARASI REKABET

Doç. Dr. Zafer Sezer ise, aşının yerli olmasının, tüm aşamalarının ERÜ’de tamamlanmasının Türkiye’nin diğer ülkelerle rekabet edebilecek konumda olduğunu gösterdiğini belirtti.

<p>Türk gemisine hukuk dışı arama... Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İ

Türk gemisine hukuk dışı arama: Libya'da insani yardım taşıyan gemi durduruldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Aşı nasıl nakledilecek? işte merak edilen sorunun cevabı