• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
16 Ekim 2020 Cuma 23:49 | Son Güncelleme:

'Yerli aşı mayısta hazır'

'Yerli aşı mayısta hazır'

44 gönüllü üzerinde denenecek yerli aşının mayısta hazır olacağını belirten Koçak Farma CEO'su Hakan Koçak, aylık 20 milyon doza kadar aşı üretim kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın müjdelediği yerli koronavirüs aşısı bu ay sonunda 44 gönüllüde uygulanmaya başlıyor. Koçak Farma’nın Genel Müdürü ve CEO’su İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak, pre-klinik yani hayvan deneyleri tamamlanan ve insanlar üzerinde denenmeye başlayacak olan yerli aşıyı anlattı:

21 GÜN ARAYLA 2 DOZ YAPILACAK

“Aşı çalışmasında 100 bilim insanı görev yapıyor. İnaktif yani ölü virüsten elde edilen aşı buzdolabında 2 ila 8 derecede muhafaza edilebiliyor. O yüzden bu aşıların, hem soğuk zincirin korunması, hem lojistiği, hem de üretimi ve uygulaması daha kolay. Her şey planlandığı şekilde ilerlerse, mayıs gibi aşının hazır olacağını düşünüyoruz. Bizim aşı üretme kapasitemiz aylık 20 milyon doz. Tabii ki bu aşı öncelikle ülkemizdeki insanlarımız için kullanılacak. Bizim aşımızın uygulanma şekli iki doz şeklinde. İlk aşının yapılmasından 21 gün sonra pekiştirme dozunu uyguluyoruz. 21 gün sonra da yani 42. günde kandaki antikor düzeylerine bakıyoruz. Aşı piyasaya çıkmadan binlerce gönüllü üzerinde denenecek. Gönüllüler hem Türkiye’den, hem de diğer ülkelerden belirlenebilir. Biz de talep olduğu takdirde geliştirdiğimiz aşının Faz-3 aşamasında başka ülkelerde gönüllü klinik denemeleri gerçekleştirebiliriz.” 

İLK FORMÜLASYON BÖYLE OLUŞTURULDU

Aşı çalışmasında kullanılan virüs, Sağlık Bakanlığı’ndan temin edildi. Özel dolaplarda eksi 86 derecede saklanan virüs bankaları, daha sonra kabinlerde çözülerek özel hücre hatlarıyla çalışıldı ve aşının ilk formülasyonu oluşturuldu. 

<p>Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir v

İşgalci Ermenistan'dan savaş suçu.. Çocukları cephe hattına sürüyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Taze pasta nasıl anlaşılır?

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu