• $8,1835
  • €9,8688
  • 471.199
  • 1328.55
25 Şubat 2019 Pazartesi 01:17 | Son Güncelleme:

Yeni Meclis Başkanı kim oldu? TBMM Meclis Başkanı seçimi sonuçları açıklandı

Yeni Meclis Başkanı kim oldu" TBMM Meclis Başkanı seçimi sonuçları açıklandı

TBMM Başkan seçimi 24 Şubat’ta gerçekleşti. Vatandaşlar, “Yeni Meclis Başkanı kim oldu?” sorusunun yanıtını öğrenmek istiyorlar. AK Partili Mustafa Şentop, CHP'li Engin Altay, İP’li Hüseyin Filiz, HDP'li Serpil Kemalbay oldu. AK Parti'nin adayı, Meclis Başkanvekili ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop. Şentop, MHP'nin de desteğini alarak, Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçime girdi. Birinci ve ikinci turda 4 aday da yeterli oy sayısı olan 400'e ulaşamadı. Üçüncü turda 336 oy alan Mustafa Şentop TBMM’nin yeni başkanı oldu.

Yeni Meclis Başkanı seçimi ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Meclis Başkanı seçimi bugün yapılıyor. Meclis Başkanlığı için başvuran adaylar, AK Partili Mustafa Şentop, CHP'li Engin Altay, İP’li Hüseyin Filiz, HDP'li Serpil Kemalbay oldu. AK Parti'nin adayı, Meclis Başkanvekili ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop. Şentop, MHP'nin de desteğini alarak, Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçime girdi. Birinci ve ikinci turda 4 aday da yeterli oy sayısı olan 400'e ulaşamadı. Üçüncü turda 336 oy alan Mustafa Şentop TBMM’nin yeni başkanı oldu.

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR? TIKLAYINIZ

YENİ MECLİS BAŞKANI KİM OLDU?

TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanı'nı seçmek üzere TBMM Geçici Başkanı Celal Adan başkanlığında toplandı. Oylamanın iki turu sona erdi. Birinci ve ikinci turda 4 aday da yeterli oy sayısı olan 400'e ulaşamadı. Üçüncü turda 336 oy alan Mustafa Şentop TBMM’nin yeni başkanı oldu.

TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanı'nı seçmek üzere TBMM Geçici Başkanı Celal Adan başkanlığında toplandı. Oylamanın ilk turu sona erdi. İlk oylamada Mustafa Şentop 322, Engin Altay 120, Serpil Kemalbay Pekgözegü 45, İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. İlk turda 4 aday da yeterli oy sayısı olan 400'e ulaşamadı. Verilen aranın ardından ikinci tur oylamaya geçildi.

MECLİS BAŞKANI ADAYLARI KİMDİR?

Meclis Başkanlığı için başvuran adaylar: AK Partili Mustafa Şentop, CHP'li Engin Altay, İyi Partili İmam Hüseyin Filiz, HDP'li Serpil Kemalbay.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ NE ZAMAN?

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için saat 12.00'de toplandı.

AK Parti'nin adayı, Meclis Başkanvekili ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop. Şentop, MHP'nin de desteğini alarak, Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçime girdi.

GÖREV SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Şentop, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’in aday olduğu seçimlerin, AK Parti ve MHP oylarının 301 oy barajının aşılmasına yeteceği 3. turda tamamlanması ve Şentop’un Meclis Başkanlığı’na oturması bekleniyor. Mevzuat uyarınca Meclis Başkanlığı için bir yasa 5 yıllık bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilen iki, ikinci devre seçilen ise 3 yıl görev yapıyor. Bu nedenle Şentop, Yıldırım’ın kalan 17 aylık süresini tamamlayacak.

Meclis Başkanı seçiminin tamamlanmasının ardından, alınan karar uyarınca Genel Kurul, 26-28 Şubat ve 5-7 Mart arasında toplanmayacak. 12 Mart’tan itibaren de seçimden sonra toplanmak üzere 15 gün çalışmalarına ara verecek.

<h3>'BU TEKNOLOJİNİN DAHA ÜST VERSİYONUNU TÜRKİYE YAKALAMIŞ DURUMDA'</h3><p>Karadan havaya hava savu

Yerli ve Milli Hava-Hava Füze Sistemleri Neden Önemli?

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor