• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
28 Nisan 2021 Çarşamba 14:40 | Son Güncelleme:

Yeni aşılar geliyor

Yeni aşılar geliyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma sürecine geçilirken bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başlarında yeni aşıların geleceği belirtilerek aşı tedariki sorununun kalmayacağı belirtildi.

Türkiye, 17 günlük tam kapanma sürecine girerek aşı tedariki konusunda da çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başlarında yeni aşıların geleceğini belirtti.

TRT Haber'in haberine göre tam kapanma sürecinde aşılama çalışmalarının nasıl yürütüleceğini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın şunları söyledi:

"Kapanma döneminin kıymetini artıracak hadise, bu dönemde de ciddi sayıda aşı yapma imkanının elde etmek"

Prof. Dr. Aydın, tedarik edilen aşıların uygulanmasında bir sorun olmadığı belirterek şöyle devam etti:

"Önümüzdeki günlerde 1. doz aşısını olmuş olanların da 2. doz aşılarını tamamlayarak, 15 milyona yakın insanın 2 doz aşısının yapılmış olmasının sağlanması lazım. Hem de Çin ile de bağlantı hız kazandı, şu sıralar Çin'den aşı geliyor. Almanya ile de temaslar sürüyor. Onlardan da bir miktar aşı gelme ihtimali var. Bir de Rus aşısı Sputnik V ile de bağlantı ciddi bir boyuta geldi."

YENİ YÜKSELMENİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN AŞI ŞART

Haziran başına kadar vaka sayılarında düşme yaşanacağını anlatan Aydın, yeni yükselmenin önüne geçmek için de ciddi sayıda bir aşıya ihtiyaç olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu aşının da tedarik edilip millete uygulanmak adına altyapısı hazırlandığında, milletin de aşıya uyum oranını artırmamız lazım. Çin aşısını uyguladığımız bir ortamda yüzde 75-80 uyum, toplumsal bağışıklık oluşturma adına oldukça düşük. Bakanlık kayıtlarından bilebildiğim kadarıyla önümüzdeki günlerde yeni bir aşı rahatlaması olacak."

AŞI RANDEVULARI AKSATILMAMALI

Ayrıca, Prof. Dr. Aydın, aşı uygulamasının günlük 500 ile 1 milyon doza kadar çıkacağı bilgisini vererek şunları belirtti:

"Bu hafta sonu veya önümüzdeki hafta başında varsa sorunlar çözülecek, daha fazla aşı uygulanacak. Bu sağlandığı takdirde toplumun da bu aşı randevularına ramazan sürecinde de aksatmadan uyması, bayram süreci dahil uyması gerek. Çünkü bu kısıtlama ile toplumun 7'den 70'e herkesin ödediği bu bedeli tekrar geri kaybetmeme adına bu arada bol aşı yapmamız lazım."

"ŞU ANDA 8 MİLYONA YAKIN BİR AŞI VAR"

Elde 8 milyona yakın bir aşı olduğunu söyleyen Aydın, "Bunun 3-4 milyonu 2. dozu gelecekler için, diğer kısmı yapılmaya devam ediliyor. Yeni aşılar için çok ciddi oranda bağlantılar yapıldı. Bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başlarında Türkiye'ye aşı tedariki sorunu kalmayacak, yeni aşılar gelecek. Türkiye'nin günde rahatlıkla 1 milyon, zorlayınca da 2 milyona kadar günlük aşı yapabilme kapasitesi var" dedi.

HASTANE GÜZERGAHI OLMAK ŞARTIYLA DIŞARI ÇIKILABİLECEK

Aşı temininde ve randevularında bir sorun olmadığı bilgisini veren Prof. Dr. Aydın, "Vatandaşın evden randevu aldığı hastane güzergahı üzerinde gidip gelmesinde bir problem söz konusu değil. Bir tek eksiğimiz şu kalıyor, kişilerin aşıya uyumunu artırmak" dedi.

  • aşı tedavisi
  • yeni aşılar ne zaman gelecek
  • yeni aşıda takvim
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtl

Başkan Erdoğan'dan Mısır açıklaması: Yeni bir süreç başladı

Engelli genç kızdan annesine ''gelinlikli'' sürpriz

Doğaya salınacak sülünler yumurtadan çıkmaya başladı! işte o anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (08 Mayıs 2021)