• $9,6096
  • €11,1321
  • 557.753
  • 1522.04
13 Ekim 2021 Çarşamba 23:56 | Son Güncelleme:

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi: "Uluslararası toplum saldırılara karşı tepkisiz"

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi: "Uluslararası toplum saldırılara karşı tepkisiz"
AA

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, İngiliz sömürgesinden kurtulmak için başlatılan ayaklanmanın 58. yıl dönümünde konuşma yaptı. Hadi, "Yemen'de barış, İran destekli Husi milislerin elinde heder oluyor. Tüm bunlara karşı dünya tepkisiz kalıyor." ifadesini kullandı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, uluslararası toplumun, barış çağrılarına karşılık vermeleri için Husilere baskı yapmaktan aciz kaldığını belirtti.

AA'nın aktardığı habere göre, Yemen resmi ajansı SABA'da yer alan habere göre, Hadi, Yemen'de 14 Ekim 1963'te İngiliz sömürgesinden kurtulmak için başlatılan ayaklanmanın 58. yıl dönümünde konuşma yaptı.

Uluslararası toplumun, "dünyanın gözü önünde saldırılar düzenleyen, abluka uygulayan ve barış çağrılarını reddeden bir tarafa baskı uygulamaktan aciz kalması" karşısında şaşkın olduğunu dile getiren Hadi, "Yemen'de barış, İran destekli Husi milislerin elinde heder oluyor. Tüm bunlara karşı dünya tepkisiz kalıyor." ifadesini kullandı.

Hadi, Marib'te 35 bin sivilin bulunduğu Abdiya ilçesinin yirmi günü aşkın süredir ilaç ve gıda girişine izin verilmeden kuşatılmasının, Yemenlilerin değerlerine ve savaş ahlakına aykırı olduğunu vurguladı.

Yemen hükümeti, Marib'e bağlı Abdiya ilçesinin Husiler tarafından kuşatma altında tutulmaya devam etmesi durumunda insani bir felaketle karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Abdiya ilçesinde 35 bin sivilin kuşatma altındaki dramını iletmişti.

Husiler ise daha önce yaptıkları açıklamada çatışmalarda sivillerin korunacağını teyit etmişti.

Yemen Hak ve Özgürlükler Ağı bugünkü açıklamasında Marib vilayetinde Husilerin son üç haftadır düzenlediği saldırılarda 9 sivilin öldüğünü, 123 sivilin yaralandığını bildirmişti.

YEMEN'DEKİ İÇ SAVAŞ

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de nüfusun yüzde 80'i insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

<p>Türkiye'nin dış ticarette attığı  başarılı adımları görmezden geldi. İhracatta cumhuriyet rekorla

İhracat rakamlarını çarpıtan Meral Akşener'e cevap Bakan Muş'tan geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'ne katıldı

Sigara içenler dikkat! Ciğerleri tertemiz yapan besinler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Ekim 2021)