• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yedek astsubay nedir? Yedek astsubaylık başvuru şartları koşulları nedir?

Yeni askerlik sistemiyle ilgili detaylar gün geçtikçe netlik kazanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında sistem ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. 6-9-12 şeklinde belirlenen askerlik sistemi ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3 ay temel eğitim söz konusu olacak.' dedi. Peki yedek astsubaylık nedir? Kimler başvurabilir? Kriterleri ve başvuru şartları nelerdir? Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklamalarını haberimizde bulabilirsiniz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan A Haber-ATV-A Para-ANews-A2-A Haber Radyo ortak canlı yayınında yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında yeni sistemde yedek astsubaylığın olacağını söyledi. Peki yedek astsubaylık nedir? Kimler başvurabilir? Kriterleri ve başvuru şartları nelerdir?  Bu arada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak, "Herkes müsterih olsun, konu bütün boyutlarıyla çalışılmakta" dedi Bakan Akar, "Bir taraftan ülkemizin güvenliği bağlamında yükümlülük hizmetini diğer taraftan gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz" ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN YENİ ASKERLİK SİSTEMİ AÇIKLAMASI 

''Belli bir noktaya askerlikte gelindi. Yeni askerlik sistemi konusunda milletimizin askerlikle bağlarını koparmadan TSK'nın ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem tasarladık. Ve iş belirli bir aşamaya geldi. 6-9-12 şeklinde belirlenmiş vaziyette. Yedek subaylık olayını önemsiyoruz. Yetişmiş insanlardan askerlikte istifade etmek istiyoruz. 3 ay temel eğitim söz konusu olacak.''

ASKERLİK  SİSTEMİ HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı:"Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili olarak ise; çalışmamızın ilk taslağı Kabine Toplantısında Sn. Cumhurbaşkanımıza sunulmuştur. Çalışmalarımız, diğer Bakanlıklar/Kurumlarla koordineli olarak devam ediyor. Maksadımız, Toplumdan geniş bir kabul görecek, tüm ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak dengeli bir sistem teşkil etmektir. Önümüzdeki günlerde çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak. Sonuçlar müteakiben kamuoyuyla paylaşılacaktır."

DAHA ÖNCE YAPILAN AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. Kalın tek tip askerlik hakkında önemli sözler söyledi.

ASKERLİK SÜRESİNE YENİ DÜZEN

- 4 Prensip üzerinde çalışmalar devam ediyor.

- Bedelli askerliğe şuan 635 bin kişi başvurdu. Yeni askerlik modeli üzerinde çalışılıyor. Bunu daha da çeşitlendiren, 6-9-12 ay gibi zaman dilimlerine yayılabilecek çalışmalar var. 4 tane temel prensip var. Birisi, öngörülebilirlik. İkincisi ihtiyaçlar. Üçüncüsü yükümlülerin eğitimi meselesi. Dördüncüsü ise sürekliliği. Bununla ilgili bir hazırlık yapılıyor. İlk sonuçlar kabineye sunuldu.

BAŞKAN ERDOĞAN TRT'YE ANLATTI

Milyonlarca gencin gözü kulağı yeni askerlik düzenlemesinde. Çalışmalar devam ediyor, nihai karar henüz verilmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT'nin özel yayınında öngörülen sistemi anlattı. 3, 6, 9, 12 gibi bir düzenlemenin üzerinde durduklarını söyleyen Erdoğan, bu düzenleme ile birlikte, bedelliyi bir kenara koyduklarını da ifade etti. Erdoğan ortak yayında, "İnanıyorum ki, halkımızı gençlerimizi çok daha rahatlatacak ve birikimi ortadan büyük ölçüde, büyük oranda kaldıracak bir sistemi inşallah getiriyor." açıklamasında bulundu.

PEKİ BU DÜZENLEME NASIL OLACAK, SÜRELER NE ANLAMA GELİYOR?

Askerlik çağındaki 5 milyon gencin gözü kulağı yapılacak yeni düzenlemede. Uzmanlara göre, süre standarda kavuşturulacak ve nasıl geçirileceğinin belirlenmesi için seçenekler sunulacak. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Fahri Erenel, hazırlıkları devam eden sistemi TRT Haber'e yorumladı. Erenel, "Ana düşünce 9 ay gibi tek bir standarda getirmektir. Bununla 12 ay olan uzun dönem askerlik 9 aya yalnız tabi kısa dönem 6 aydan 9 aya çıkmış olacak. Kısa ve uzun dönem 9 ayda birleşecek." dedi.

"3 AY ZORUNLU ASKERLİK SONRASI 3 SEÇENEK OLACAK"

Erenel, askerlikte 3 aylık zorunlu dönem planlandığı görüşünde. Kalan 6 ayı geçirmek için ise 3 seçenek öngörülüyor. Bunlardan ilki bazı meslekler için geçerli olacak. Örneğin, doktor, hakim, öğretmen gibi yetişmesi uzun zaman alan meslek gurupları bu grupta değerlendirilecek.

Erenel'e göre değerlendirilen iki alternatif daha var:

"Bedelli dediğimiz 3 ay eğitimden sonra bir bedel ödeyerek sadece 3 ay askerlik yapacak, diğeri ise 3 aylık temel eğitimi bitirdikten sonra ortalama şu an ifade edilen konu asgari ücret üzerinden maaş ödenerek kendilerine kalan 6 aylık sürelerini tamamlamaları şeklinde olacak."

Yeni düzenleme ile nihai karar çalışmalar sonunda verilecek.

YENİ ASKERLİK SİSEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak, "Herkes müsterih olsun, konu bütün boyutlarıyla çalışılmakta" dedi Bakan Akar, "Bir taraftan ülkemizin güvenliği bağlamında yükümlülük hizmetini diğer taraftan gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz" ifadelerine yer verdi.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Diyarbakır´da deri kapaklı, papirüs kağıdına yazılı, 36 sayfadan oluşan dini motifli kitap bulundu.

Diyarbakır´da Bin 400 Yıllık Kitap Bulundu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dört ülke Şahi209 için teklifte bulundu

Şenol Güneş'in vedası